Tradycja obchodzenia fiesty "La Blanca" w Vitorii sięga 1884 roku. Świętowanie trwa przez 6 dni - od 4 do 9 sierpnia.
Fiestę rozpoczyna Bajada de Celedón czyli zjazd na linie kukły trzymającej otwarty parasol podwieszonej do liny rozciągniętej nad głównym rynkiem miasta - Plaza de la Virgen Blanca. Przedstawia ona postać XIX-wiecznego burmistrza Vitoria-Gasteiz - Celedonio Alzolę. Chwilę po tym jak "sztuczny Celedón" jedzie na sam dół z dzwonnicy wieży kościoła Iglesia de San Miguel, punktualnie o 18:00 4 sierpnia, wystrzeliwany jest w powietrze txupinazo (fajerwerk) oznajmujący rozpoczęcie fiesty. "Przemieniony" w żywą postać burmistrz przebiega pośród tłumu na balkon kościoła św. Michała by odtańczyć tam tradycyjny baskijski taniec aurrescu. Wszyscy zgromadzeni na rynku Baskowie wydają gromkie okrzyki "gora!" (odpowiednik hiszpańskiego "arriba!"). W niebo wystrzeliwują tysiące korków od cavy lub szampana, odpalane są cygara. Vitoria zamienia się w miasto, w którym przez kolejne pięć dni króluje fiesta...
Atrakcji dla dorosłych i dzieci jest bardzo wiele. W trakcie Fiestas de la Virgen Blanca w Vitoria-Gasteiz odbywają się rozmaite pokazy. Są baskijskie tańce w narodowych strojach, muzyka, występy kabaretów, rywalizacja w baskijskich sportach, korrida i fajerwerki. Na ulicach miasta i placach miasta można zobaczyć procesje, parady, koncerty i konkursy z udziałem mieszkańców. Bawiący się noszą na sobie w większości pomarańczowe ubrania. Wszędzie powiewają flagi Kraju Basków. W gastronomii króluje oczywiście regionalna kuchnia baskijska. Zabawa trwa od rana do późnej nocy.
Do miasta Vitoria w Kraju Basków warto wybrać się w ciągu całego roku. Pobyt tam w czasie Fiestas de la Virgen Blanca to najlepsza okazja do poznania kultury baskijskiej.
W artykule wykorzystano zdjęcia udostępnione przez Basquetour