Lleida - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

W zachodniej części Katalonii leży jej jedyna nie mająca dostępu do morza prowincja - Lleida (hiszp. Lérida). Jest to najbardziej górzysta część wspólnoty autonomicznej, reprezentowana w znacznej mierze przez krajobraz Pirenejów z kilkoma szczytami wznoszącymi się na wysokość ponad 3.000 m n.p.m.

Lleida - prowincja w zachodniej Katalonii - zwiedzanie Prowincja Lleida może pochwalić się atrakcyjnym przyrodniczo i krajobrazowo parkiem narodowym Parque Nacional de Aigüestortes y Lago de San Mauricio. Na jego obrzeżach położone są interesujące, górskie wioski z charakterystycznymi romańskimi kościołami. Na terenie parku narodowego oraz w jego okolicach znajduje się wiele szlaków do wycieczek pieszych, podczas których można podziwiać wspaniałe widoki na spadziste, skalne zbocza najwyższych wzniesień, malownicze potoki, rozległe łąki i niektóre około dwustu polodowcowych jezior (w tym największe Estany de Mar, San Mauricio oraz Colomina). Na szlaku wędrówek nietrudno jest napotkać rzadkie okazy górskiej fauny takie jak kozice, przeróżne gatunki orłów i sępów, kuny i gronostaje.  

U wrót parku narodowego znajduje się dolina Vall de Boí. Właśnie tam odnajdziemy wspomniane romańskie kościoły, z charakterystycznymi strzelistymi wieżami posiadającymi kilkupoziomowe dzwonnice. Najpiękniejszy i najpiękniej położony znajduje się w miejscowości Taüll. Romańska świątynia Sant Climent de Taüll powstała na początku XII wieku i oprócz oczywistych walorów architektonicznych skrywa w swoich wnętrzach wspaniałe średniowieczne malowidła naścienne. Znajdujący się aktualnie w centralnej absydzie wielki mural zwany Pantocrátor (reprezentujący Chrystusa Wszechmogącego) to kopia, oryginał znajduje się w Museu Nacional d'Art de Catalunya w Barcelonie, ze względu na warunki sprzyjające odpowiedniej konserwacji dzieła.

Prowincja Lleida (Lerida) - zwiedzanie W dolinie Vall de Boí jest jeszcze kilka podobnych romańskich kościołów, najciekawsze to Iglesia de Santa Eulalia w Erill-la-Vall czy nieco mniejsze w miejscowościach Durro oraz Boí skąd wyruszają samochody terenowe zawożące turystów na teren parku narodowego. Wszystkie wspomniane obiekty zostały wpisane na listę UNESCO jako katalońskie kościoły romańskie doliny Boí (Iglesias románicas catalanas del Valle de Bohí). 

Pireneje Katalońskie oferują zimą wyśmienite warunki dla miłośników białego szaleństwa. Najlepsze ośrodki narciarskie to Baqueira Beret (78 tras zjazdowych o łącznej długości 120 km w tym 7 czarnych, kolejka gondolowa wjeżdża na wysokość 2.510 m n.p.m.), Boí Taüll (52 nartostrady o łącznej długości 45 km, kolejka wjeżdża na 2.750 m) oraz nieco mniejsze ale również gwarantujące wysoką jakość aktywnego wypoczynku na śniegu Espot Esqui oraz Port Ainé. Pireneje Katalońskie to najlepsze miejsce na wypad do pobliskiego Księstwa Andory.

Całorocznym rajem dla turystów uwielbiających góry jest dolina Val d'Aran (hiszp. Valle de Arán). Poza wspomnianym ośrodkiem w Baqueira Beret oferuje zimowe atrakcje w postaci konnych kuligów, jazdy psimi zaprzęgami lub na skuterach śnieżnych. Późną wiosną, latem oraz wczesną jesienią Val d'Aran przyciąga turystów spragnionych intensywnych wrażeń dzięki organizowanym tutaj wyprawom quadami i samochodami terenowymi. Dodatkową dawkę emocji mogą wyzwolić wyprawy kanioningowe (barranquismo), rafting, kajakarstwo górskie oraz wspinaczka skałkowa. Dla preferujących spokojniejszą formę aktywnego wypoczynku czekają wyprawy nad polodowcowe jeziora oraz rzeki umożliwiające łowienie ryb w wyjątkowo malowniczym otoczeniu. Idealnymi miejscowościami na nocleg w Val d'Aran są Salardú i Vielha

Lleida (Lerida) - katedra Stolica Prowincji Lleida - miasto Lleida (Lérida) jest ważną aglomeracją na drodze z Barcelony w głąb Półwyspu Iberyjskiego, położoną na brzegach rzeki Segre. Znajdują się w niej dwie ciekawe katedry - "stara" Catedral de la Seu Vella oraz "nowa" Catedral Nueva. Pierwsza, późnoromańska z XIII wieku wyróżnia się wysoką wieżą zwiastującą nadchodzące wówczas trendy gotyckie w architekturze sakralnej. Poza tym posiada znacznie więcej ciekawostek architektonicznych oraz arcyciekawą historię jej powstawania. Wystarczy wspomnieć, że w 1707 roku spełniała funkcję militarną stanowiąc bazę wojskową. Wyjątkowe walory prezentuje wielki dziedziniec Catedral de la Seu Vella z siedemnastoma gigantycznych rozmiarów łukami (posiadają one wspaniałe zdobienia i wsparte są cienkich kolumnach z fantazyjnie dekorowanymi kapitelami).

Pozostałe zabytki miasta Lleida, w tym nowa barokowa katedra nie są już tak imponujące. Niedaleko stolicy, na tle majestatycznych Pirenejów położona jest miejscowość Belaguer z interesującym labiryntem wąskich, średniowiecznych uliczek, dzielnicami żydowską i arabską, gotyckimi kościołami, klasztorami oraz zamkiem hrabiów Urgel.