Kościoły romańskie w dolinie Vall de Boí

W całej dolinie Vall de Boí w Pirenejach Katalońskich znajduje się przynajmniej kilkanaście kościołów romańskich. Dziewięć z nich wpisano w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kościoły romańskie w dolinie Vall de Boí - Katalonia Większość kościołów w dolinie Vall de Boí zbudowana została w XII wieku. Urzekają prostotą ale i zarazem pięknem swojej romańskiej architektury (z wpływem lombardzkim) oraz wysokimi, wielokondygnacyjnymi dzwonnicami. Uroku dodają im także miejsca, w których są położone. To stare, pirenejskie wioski wkomponowane w górski krajobraz.

Sant Climent de Taüll (hiszp. San Clemente de Tahull)

Uważa się go za najpiękniejszy kościół romański w dolinie Vall de Boí. Według inskrypcji umieszczonej na jednej z kolumn poświęcony został 10 grudnia 1123 roku (oryginalny fresk przeniesiony został do Museo Nacional de Arte de Cataluña w Barcelonie). To trzynawowy kościół w wiosce Taüll, którego nawy przedzielają dwa rzędy kolumn (po dwie kolumny w każdym). Na zewnątrz, do apsydy, przylega sześciokondygnacyjna wieża na planie kwadratu. Dzwonnica zajmuje jej pięć górnych kondygnacji. Ich okiennice przedzielają zgrabne kolumienki z kapitelami. W apsydzie kościoła Sant Climent de Taüll znajduje się reprodukcja malowidła Pantocrátor, przedstawiającego Jezusa Chrystusa jako władcę i sędziego Wszechświata. Jego oryginał wraz z XIII-wiecznym ołtarzem również pochodzącym z tej samej świątyni znajduje w MNAC w Barcelonie. O równych godzinach w kościele Sant Climent de Taüll można zobaczyć świetną projekcję multimedialną dotyczącą sakralnych malowideł.

Santa María de Taüll

Drugi z romańskich kościołów w malutkiej wiosce Taüll, znajdujący się w samym jej centrum. Co ciekawe, poświęcono go w tym samym roku (1123) co Sant Climent. Jego wieża z dzwonnicami składa się z pięciu kondygnacji.

Santa Eulàlia d'Erill-la-Vall

Jest to najlepiej przebadany przez archeologów kościół romański w dolinie Vall de Boí. We wnętrzu świątyni z pojedynczą nawą odkryto wiele cennych romańskich i wczesnogotyckich malowideł oraz rzeźb (np. polichromowane, drewniane figurki przedstawiające Zdjęcie Chrystusa z Krzyża). Obok niej znajduje się Centro del Románico del Valle de Boí, centrum informacyjne w którym można zapoznać się z historią i architekturą romańskich kościołów z całej doliny oraz zakupić karnet umożliwiający zwiedzenie za 6 € wszystkich świątyń.

Sant Joan de Boí (hiszp. San Juan de Bohí)

Kościół położony w wiosce Boí wyróżnia się znacznie niższą niż pozostałe wieżą. Posiada ona jedynie trzy kondygnacje, gdyż pozostałe trzy uległy zniszczeniu na skutek pożaru w XIII wieku.

Pozostałe kościoły romańskie doliny Vall de Boí wpisane na listę UNESCO to Sant Feliu de Barruera, Santa María de Cardet, La Natividad de Durro, San Quirce de Durro i Santa María de Cóll. Ciekawostką jest to, że wieże z dzwonnicami zostały zbudowane według zasad geometrii stosowanych w średniowieczu przez architektów arabskich. Z tego powodu budowle te urzekają wyjątkową harmonią swojej architektury.