Fuentes del Algar (Costa Blanca)

Szukacie wodnych atrakcji na Costa Blanca, które nie są związane z morzem czy parkami wodnymi? Znajdziecie je niespełna 20 km od popularnych wakacyjnych kurortów jak Benidorm, Altea i Calpe. Fuentes del Algar to piękne miejsce oferujące możliwość relaksu podczas kąpieli w naturalnych górskich basenach i pod wodospadami.

Fuentes del Algar - naturalne baseny na Costa Blanca Długość rzeki Algar to zaledwie 12 kilometrów. Swoje źródło ma w górach Sierra del Ferrer i uchodzi do Morza Śródziemnego w miejscowości Altea. W miejscu, w którym znajduje się turystyczna atrakcja Costa Blanca o nazwie Las Fuentes del Algar (walenc. Les Fonts d’Algar) powstały naturalne baseny z krystalicznie czystą, źródlaną wodą. Rzeka płynie tam spokojnym nurtem, a na długości ok. 1,5 km utworzyło się kilka zarówno małych jak i dużych wodospadów. Wzdłuż nich, wśród pięknych oleandrów prowadzi ścieżka, gdzieniegdzie pnąca się po dobudowanych schodach, platformach i kładkach.

Miejsce to, pomimo częściowego zurbanizowania nadal jest wyjątkowo malownicze. Wstęp na teren obiektu jest płatny, cena jest jednak atrakcyjna biorąc pod uwagę brak ograniczenia czasowego (do zamknięcia). Woda w basenach Fuentes del Algar jest rześka, ale począwszy od czerwca do połowy października wystarczająco ciepła by można było się w niej kąpać bez przerwy przez przynajmniej kilkanaście minut. Atrakcją są oczywiście wodospady, pod które bez problemu można wpłynąć. Na śmiałków czeka również skałka, z której można skoczyć by zanurkować w turkusowej toni. W górnej części Fuentes del Algar znajduje się nieco szerszy odcinek rzeki, w której można brodzić na wysokości kolan. Jest też wiele miejsc, w których można rozłożyć kocyk i się opalać, a także część piknikowa (ok. 60 dużych stołów) gdzie zakupimy napoje chłodzące oraz przekąski.

Fuentes del Algar to bardzo popularne miejsce wśród osób wypoczywających na Costa Blanca w Hiszpanii. W związku z tym bywa mocno zatłoczone w okresie wakacyjnym. Dlatego najlepiej delektować się wypoczynkiem nad górskimi basenami i pod wodospadami rzeki Algar poza sezonem - w maju, czerwcu, wrześniu, a nawet w październiku pod warunkiem słonecznej pogody i wysokich temperatur powietrza.

Fuentes del Algar - baseny i wodospady na Costa Blanca

Fuentes del Algar - przydatne informacje

Górskie baseny Fuentes del Algar otwarte są dla gości przez cały rok, za wyjątkiem jedynie kilku dni (1 i 6 stycznia, 24, 25 i 31 grudnia). Godziny wstępu w wybranych okresach poniżej:

Od 1 grudnia do 28 lutego: 9:00 - 15:30

Od 1 do 25 marca i od 1 do 30 listopada: 9:30 do 17:00

Od 26 marca do 31 maja i od 10 września do 12 października: 9:00 do 18:00

Od 1 do 30 czerwca: 9:00 do 19:00

Od 1 lipca do 9 września: 9:00 do 20:00

Od 13 do 21 października:  9:00 do 16:00

Od 22 do 31 października:  9:00 do 17:30

Ceny wstępu na teren Fuentes del Algar jak na możliwość spędzenia dłuższego czasu w tak przyjemnym miejscu są bardzo atrakcyjne:

Od 15 czerwca do 15 października: 5 € (dorośli), 4 € (seniorzy pow. 65 l., studenci oraz dzieci pow. 10 roku życia), 2 € (dzieci od 4 do 10 lat)

Od 16 października do 14 czerwca: 4 € (dorośli), 3 € (seniorzy pow. 65 l., studenci oraz dzieci pow. 10 roku życia), 2 € (dzieci od 4 do 10 lat)

Costa Blanca w Hiszpanii - Fuentes del Algar

Dojazd do Fuentes del Algar samochodem: w nawigacji należy wpisać miejscowość Callosa d'en Sarrià i ulicę Pda. Algar (Partida de Algar - bez numeru)

Samochód parkujemy na jednym z bardzo wielu oznaczonych prywatnych parkingów przy wspomnianej ulicy w Callosa d'en Sarrià. Koszt to około 5 € (bez limitu czasowego) lub mniej jeśli dojedziemy tam np. około 3 godziny przed zamknięciem obiektu.