Przedsmak Fallas można zobaczyć podczas dnia inauguracji tego święta rozpoczynającego się w ostatnią niedzielę lutego (podczas tzw. la crida). Wśród młodych mieszkanek Walencji wybierana jest wówczas królowa fiesty (fallera mayor) i następuje oficjalne zaproszenie wszystkich do szalonej zabawy podczas Fallas de Valencia. Warto więc odpowiednio wcześniej rezerwować bilety oraz noclegi.
Tradycja obchodów święta Fallas w Walencji
Tradycja tego święta sięga okresu średniowiecza. Uważa się, że zapoczątkowali je miejscowi cieśle, którzy w osobliwy lecz bardzo praktyczny sposób świętowali dzień swojego patrona - św. Józefa. Porządkując po zimie swoje warsztaty wynosili na zewnątrz resztki zużytego drewna. Układali je w stosy i następnie nocą podpalali je. Tradycja ta z czasem została przyjęta przez pozostałych mieszkańców miasta. Stosy stawały się coraz większe, zaczęto je układać w kształty przypominające ludzi, a na ich czubkach umieszczano kapelusz. W ten oto sposób narodziła się idea tworzenia świątecznych kukieł nazywanych ninots.
Fallas de Valencia. Miasto nie śpi.
Obecnie Fallas jest świętem o międzynarodowej sławie, co roku ściąga do Walencji około 2 miliony turystów z całego świata. Miasto w dniach 15-19 marca nie śpi w dosłownym tego słowa znaczeniu. W ciągu dnia na ulice wylewa się tłum ludzi by móc zobaczyć rozmaite pokazy tradycji ludowej Walencji, artystyczne i pirotechniczne. Wielu mieszkańców Walencji przebiera się w tradycyjne stroje z minionych epok, w zaułkach i na placach zabytkowych dzielnic takich jak Barrio del Carmen odbywają się uliczne koncerty i zabawy taneczne. O godzinie 14:00 pod ratuszem Walencji zaczyna się mascletà czyli najgłośniejszy i najbardziej efektowny na świecie pokaz petard. Poziom wytworzonego hałasu wynosi ponad 140 decybeli, a w powietrzu gęsta chmura dymu. Wieczorem najważniejsze ulice oraz budowle miasta podświetlone są w bardzo atrakcyjny sposób kolorowymi światłami. Walencja zmienia się wówczas nie do poznania. Godzinę po północy organizowany jest największy pokaz fajerwerków, po którym życie przenosi się do barów oraz klubów. Zachęcić do opuszczenia lokali lub pobudki mają despertàs czyli przemarsze mieszkańców miasta głośno grających na instrumentach muzycznych i rzucających petardy.
Ninots czyli kukły podczas święta Fallas
Najbardziej rozpoznawalnym elementem święta Fallas są oczywiście wspomniane wcześniej kukły - ninots. Tradycja nakazuje by każda większa ulica w Walencji przygotowała własną kompozycję. Wiadomym jest, że każdy zespół chce by ich ninot był największy i najładniejszy. Ograniczeniem są bardzo duże koszty takiego przedsięwzięcia, pieniądze pochodzą ze składek mieszkańców. Pracę zleca się projektantom, którzy na długo przed rozpoczęciem fiesty zaczynają przygotowywać rzeźbę z mieszanki papieru oraz wosku, a następnie malują ją. Z wiadomych względów bezkonkurencyjne są projekty z największych i najzamożniejszych ulic Walencji. Ninots przedstawiające w humorystyczny sposób postaci lub sceny z życia publicznego lub fantastyki biorą udział w konkursie na najpiękniejszą kompozycję. Ostatniego dnia Fallas de Valencia wszystkie kukły zostają publicznie spalone na ulicach i placach miasta. Zwyciężczyni konkursu ma przywilej bycia spaloną jako ostatnia.