Fallas 2018 w Walencji - oficjalny program

Prezentujemy oficjalny program głównych obchodów święta Fallas 2018 w Walencji. Jedną ze stałych atrakcji fiesty przypadającej w każdym roku na dni 15-19 marca jest mascletà - pokaz pirotechniczny odbywający się codziennie o godzinie 14:00 na placu pod miejskim ratuszem (Ayuntamiento de Valencia).

Oficjalny program święta ognia Fallas 2016 w Walencji oraz atrakcje podczas fiesty 15 marca 2018

O 9:00 rozpoczyna się Plantà de todas las Fallas Infantiles czyli odsłona dziecięcych Fallas reprezentowanych przez kompozycje wielkich kukieł tzw. ninots. O 17:30 odczytany będzie werdykt konkursu na najlepszą kukłę dziecięcą - Ninot Indultat 2018 oraz zostają ogłoszeni zwycięzcy w poszczególnych kategoriach. O północy w Walencji zaczyna się pokaz fajerwerków przy Paseo de la Alameda.

16 marca 2018 

Plantà de todas las Fallas mayores - o 8:00 następuje odsłona wszystkich Fallas 2018 reprezentowanych przez ninots tym razem o tematyce dla starszych miłośników fiesty (m.in. karykatury polityków czy osobistości ze świata showbiznesu). Około 16:30 na scenie przed ratuszem następuje rozdanie nagród w konkursach zorganizowanych dla dzieci, ich występy rozpoczyna pochód ninots. O 22:30 przed główną fasadą Ayuntamiento de Valencia (ratusz) zaczyna królować muzyka, taniec i tradycyjne piosenki Walencji (pokazy organizowane przy współpracy z Federación de Folklore de la Comunidad Valenciana). O północy wielki pokaz sztucznych ogni Castillo de fuegos artificiales na Paseo de la Alameda.

17 marca 2018

O godzinie 9:30 na scenie pod ratuszem rozdane zostają nagrody na najlepsze Fallas dla dorosłych, wystrój ulic itp. O 15:30 Ofrenda de flores a la Virgen de los Desamparados czyli złożenie darów madonnie Virgen de los Desamparados w bazylice pod jej wezwaniem przy placu obok katedry. Godzinę po północy ponownie wielki pokaz sztucznych ogni na Paseo de la Alameda.

18 marca 2018

Po godz. 11:00 składany jest uroczysty hołd pochodzącym z Walencji artystom, w tym poecie Maximiliano Thous (pod jego pomnikiem). O 15:30 ponownie Ofrenda de flores a la Virgen de los Desamparados.  O 1:30 po północy na Paseo de Alameda: Nit del Foc czyli największy pokaz fajerwerków w Walencji.

19 marca 2018

Dzień kulminacyjny fiesty. 11:00 na moście św. Józefa (El puente de San José), Falleras Mayores składają dary w kwiatów przed wizerunkiem patrona i odbywa się mascletà. O 12:00 jest uroczysta msza ku czci św. Józefa - patrona cieśli (śpiewana przez chór katedralny i grana przez orkiestrę Orquesta del Conservatorio José Iturbi. O godz.19:00 pochód ognia Cabalgata del Fuego. Od godz. 22:00 Cremà de las fallas Infantiles - czyli spalenie konstrukcji rzeźbiarskich o tematyce dziecięcej (22:30 spalana jest ta, która otrzymała nagrodę specjalną w tej konkurencji). O północy palenie wszystkich konstrukcji Fallas - Cremà de todas las Fallas grandes de Valencia (w tym o godz. 00:30 uhonorowanej nagrodą specjalną). 01:00 Ramillete de fuegos aéreos - główny pokaz fajerwerków na placu pod ratuszem.

Warto dodać, że atmosfera święta Fallas pozostaje jeszcze w mieście przez kilka dni po zakończeniu święta. Widać to szczególnie w klubach i dyskotekach, w których młodzież bawi się równie dobrze jak między 15 i 19 marca.