Resalte. Nowe rozdanie w Ribera del Duero.

Bodegas Resalte de Peñafiel to winiarnia, która zainaugurowała swoją działalność na starcie tego milenium. Z Peñafiel można przespacerować się do pionierów wielkich win z Ribera del Duero takich jak Tinto Pesquera, Dominio de Pingus lub Vega Sicilia. Pewnie dlatego winiarnia ta postawiła także na wina z segmentu premum. 

Czy projekt ten ma szansę zapisać się złotymi literami w historii regionu, który w ostatnich trzech dekadach przywrócił blask winom hiszpańskim? Moim rozmówcą był główny winemaker Bodegas Resalte de Peñafiel, Enrique Andrades Merchán.
 


W pobliżu Peñafiel jest wiele winiarni, które są ikonami apelacji win D.O. Ribera del Duero: Dominio de Pingus, Protos, Vega Sicilia, Tinto Pesquera… To musi być wyjątkowo motywujący czynnik dla projektu, który liczy niewiele więcej niż dziesięć lat?

W Resalte chcemy wytyczać własną ścieżkę i filozofię pracy. Przykładem może być chociażby to, że jako jedyni wytwarzamy wszystkie nasze wina przy użyciu metody grawitacyjnej. Chociaż niewątpliwie sąsiedztwo wielkich winiarni zmusza nas każdego dnia do maksymalnych starań.

Jesteś aktualnie dyrektorem technicznym Bodegas Resalte de Peñafiel. Ale twoją zawodową przygodę jako enolog zaczynałeś w miejscu dosyć stąd odległym?

Na wstępie uzyskałem dyplom magistra biologii molekularnej. Podczas ostatnich zajęć już interesowałem się światem win i wtedy to właśnie rozpocząłem studia enologiczne. Kończąc je otrzymałem stypendium Uniwersytetu w Kadyksie i spędziłem kilka lat biorąc udział w dwóch winobraniach rocznie. Jednym na półkuli południowej, konkretnie w Chile, drugim tutaj w Hiszpanii.

W waszej winiarni powstają cztery gamy win, wszystkie w 100% z tempranillo. Pewnie znajdzie się co najmniej kilka różnic jeśli chodzi o sposób wytwarzania każdej z nich. Z pewnością najważniejsza tkwi w tym, że grona pochodzą z różnych winnic. Czy istnieją jeszcze jakieś inne, szczególnie  znaczące różnice?

Uważam, że tempranillo to odmiana winorośli bardzo "wszechstronna" i która oddaje bardzo dobrze cechy podłoża, na którym jest uprawiana. Doskonale pokazuje różnice we właściwościach gleb, kierunek nachylenia stoków oraz wysokość stanowisk. Dlatego też sądzimy, że wiele z naszych win oddaje charakter podłoży, czy też może raczej kompozycję konkretnych cech nadającą im złożoność. Winifikując grona o różnym charakterze i pracując z beczkami pochodzącymi od różnych bednarzy, zarówno z dębu francuskiego jak i amerykańskiego, mamy nieograniczoną możliwość tworzenia zdecydowanie różniących się od siebie win.

Jakie są właściwości gron, które służą wam do wytwarzania win Resalte? Jakie cechy terroir posiada winnica, która stworzyła markę przynoszącą waszym winom największy prestiż?

Podstawą jest tutaj praca z gronami z najlepszych siedlisk Ribery pochodzących z winnic poddawanych szczególnym kontrolom. Niektóre z naszych owoców dają winom świetny bukiet aromatyczny, inne gwarantują ich odpowiednią moc oraz budowę. Różnorodność podłoży plus najlepsze klony tempranillo pozwalają uzyskać równowagę trunku, która współgra z jego elegancją i wyrazistością.

Które z win producenta Bodegas Resalte de Peñafiel uważasz za twoje najbardziej osobiste? Mógłbyś mi je opisać?

Wybrać spośród wszystkich to dla mnie bardzo trudne zadanie, ponieważ każde z nich stawiało przede mną różne wyzwania i w różny sposób mnie motywowało. Vendimia Seleccionada jest dosyć zabawne w tworzeniu. Zawsze powstaje z gron pochodzących z dwóch tych samych działek, robiąc je przeprowadzamy wiele doświadczeń, które niekiedy mają później zastosowanie przy produkcji win z naszej klasy premium. W przypadku starzenia win w beczkach o różnej pojemności najlepsze efekty dało leżakowanie ich w dębinie francuskiej producenta Cadus, ze spiekaniem drewna do stopnia M+.

Zeszłoroczne winobranie, nie tylko w D.O. Ribera del Duero, znacząco różniło się od poprzednich ze względu na wielką suszę. W niektórych regionach winiarskich Hiszpanii wyszło to producentom na dobre, otrzymali lepszą jakość winogron kosztem mniejszych ilościowo zbiorów. O tegorocznym winobraniu mówiło się jakiś czas temu, że tym razem jego data nieco się opóźni. Czy istnieje więc jakieś ryzyko, że nie uda się tutejszym enologom stworzyć wielkich win z rocznika 2013?

W praktyce wszystkie winobrania od 2009 do 2011 roku były opóźnione w czasie. Nasi najstarsi winogrodnicy ciągle przypominali nam, że w tym roku okres zbiorów będzie typowy dla tej strefy. Dlatego byliśmy przezorni i przeprowadziliśmy wszystkie prace w winnicach tak, by przyśpieszyć nieco cykl wegetacyjny naszych winorośli. Stale upewnialiśmy się, że krzewy są odpowiednio przycięte, pozbawione nadmiaru liści, a owoce będą zdrowe i w pełni dojrzałe w trakcie zbiorów. W ten sposób chcemy otrzymać doskonałe grona przy małej wydajności na hektar, co nas niespecjalnie martwi. Ostatnie wizyty w naszych winnicach dają nam podstawy do optymizmu tym bardziej iż zanosi się na to, że do produkcji win Resalte będą nadawały się praktycznie wszystkie owoce.