W przypadku "hiszpańskiego szampana" mamy do czynienia z kilkoma jego wariantami zależnymi od stopnia zawartości cukru (brut nature, extra brut, brut, extra seco, seco, semi seco, dulce) bądź czasu starzenia (joven, reserva, gran reserva). Z czym więc łączyć cavę, tak by cieszyć się zarówno smakiem potraw jak i bogactwem jej smaku oraz aromatów? Oto kilka podpowiedzi, które wskażą do jakich potraw ją podajemy. Nie zapomnijmy również o odpowiednich kieliszkach (wysmukłe, typu "flute") i właściwej temperaturze podawanego trunku, wszak nieodpowiednia może zniweczyć nasz "smakowity plan".
Cava Gran Reserva Extra Brut i Cava Brut Nature
To najbardziej wyrafinowane w smaku i aromacie, mocno wytrawne cavy o wyrazistym ciele. Wymagają więc bardziej konkretnego towarzystwa. Sprawdzą się dania mięsne, pieczenie oraz potrawy mocno przyprawione. Bez obaw, że taka cava utraci swoją silną osobowość...
Cava Brut i Cava Brut Reserva
Najbardziej uniwersalne w gastronomii, idealne do małych przekąsek o intensywnym smaku (dojrzewających szynek i serów, chorizo, wędzonego łososia), warzywnych sałatek, ostryg, makaronów z wyrazistymi sosami, owoców morza i grillowanych ryb.
Cava Extra Seco i Cava Seco
Najlepiej pić bez towarzyszących im posiłków, chociaż mogą być dodatkiem do nieco delikatniejszych wędlin, lekko kwaśnych potraw oraz suszonych owoców.
Cava Rosado (różowa)
Delikatne dania z ryżu (paella, sushi), desery.
Cava Semi Seco i Cava Dulce
Pierwsza lekko wytrawna, a druga słodka. Pozwolą cieszyć się smakiem każdego deseru: świeżością owoców lub słodyczą ciast.
Cava. W jakiej temperaturze podawać?
Młodą cavę (Joven lub bez specjalnego oznaczenia na butelce) podajemy bardziej schłodzoną (5-7°C), starzoną (Reserva, Gran Reserva) odrobinę cieplejszą (8-10°C). Aby utrzymać ich właściwą temperaturę po wyjęciu z lodówki i odkorkowaniu pamiętajmy o odkładaniu butelek do naczynia wypełnionego w jednej połowie wodą, a w drugiej połowie kostkami lodu.
Klasyfikacja cavy ze względu na dodatek cukru.
Brut Nature: bez dodatkowego cukru (tylko naturalny, pochodzący z fermentowanych winogron)
Extra Brut: do 6 gramów na litr
Brut: do 12 gramów na litr
Extra Seco: 12 do 17 gramów na litr
Seco: 17 do 32 gramów na litr
Semi Seco: 32 do 50 gramów na litr
Dulce: powyżej 50 gramów na litr