Wciąż znaczną część miejscowych producentów stanowią spółdzielnie winiarskie (tzw. cooperativas) lub mali indywidualni producenci. Występujące w winogradach D.O. Montsant typy podłoży cechują się właściwościami sprzyjającymi uprawianiu winorośli. Leżą na wapienno-gliniastych glebach. Rzadziej spotyka się podłoża o granitowo-piaszczystej charakterystyce. Tylko nieliczne, najlepsze stanowiska winiarskiego regionu Montsant usytuowane są na podłożach łupkowych.
Klimat jest typowo śródziemnomorski, chociaż na wyższych stanowiskach (powyżej 500 m n.p.m.) nabiera cech kontynentalnego. Średnia roczna ilość opadów jest niewielka i wynosi 400 - 500 mm. Lata są suche i bardzo słoneczne. Zimą i wczesną wiosną zdarzają się przygruntowe przymrozki, jednak nie stanowią one zagrożenia dla będących wówczas w okresie powegetacyjnym winorośli.
Około stu miejscowych producentów, których winiarnie znajdują się na terenie 12 aglomeracji (w tym tętniącej życiem stolicy apelacji w Falset) nie stara się konkurować z D.O.Q. Priorat myśląc wyłącznie o uzyskaniu własnej, niezależnej wysokiej renomy. Poniekąd już im się to udało. Rezultaty osiągane na bazie produkcji win czerwonych ze zbiorów uprawianych na powierzchni około 1.900 ha winorośli są naprawdę imponujące. O ich charakterze decydują endemiczne hiszpańskie odmiany garnacha i cariñena doskonale uzupełniane w kupażach przez cabernet sauvignon oraz syrah. Być może brakuje im zdecydowanych mineralnych nut win z Prioratu, ale prezentują wyjątkowo atrakcyjny stosunek ceny do jakości. Z ponad 5 milionów produkowanych rocznie butelek większość (prawie 70%) trafia na eksport, w tym głównie na wymagające rynki Niemiec, U.S.A., Szwajcarii oraz Francji. Apelacja Montsant znana jest z wytwarzania wysokiej jakości wina koszernego.
Wśród win produkowanych w D.O. Montsant należy wyróżnić:
Czerwone - produkowane głównie z intensywnych aromatycznie odmian winogron garnacha i cariñena. Najlepsze wina, wytwarzane z gron pochodzących ze starych krzewów winorośli charakteryzuje wyjątkowa aksamitność oraz bogaty bukiet.
Białe - Najlepsze są produkowane na bazie fermentacji gron macabeo lub garnacha blanca. Cechuje ją wyjątkowa subtelność bukietu, zrównoważona kwasowość i dobra budowa.
Różowe - Przy ich wytwarzaniu najlepiej sprawdzają się odmiany garnacha i syrah. W wyraziście owocowym bukiecie dominują aromaty owoców leśnych, mają zdecydowany charakter nie tracąc przy tym na elegancji.
Koszerne - Wymagają wyjątkowo starannego procesu winifikacji certyfikowanego przez rabina społeczności hebrajskiej według zasad Kashruth. Przy uprawie i pielęgnacji winorośli, z których gron wytwarzane są te wina nie wolno używać żadnych substancji chemicznych. Dodatkowo w procesie fermentacji można używać jedynie drożdży dzikich występujących na skórkach winogron.
Ponadto w regionie winiarskim Montsant wytwarza się szereg win słodkich, wzmacnianych i deserowych takich jak muskat oraz vino rancio (długo dojrzewające w beczkach, intensywne aromatycznie, likierowe wino czerwone - dosyć ciężkie, ale znajdujące swoich amatorów).
Najważniejsi producenci win z D.O. Montsant: Cellers Can Blau, Celler El Masroig, Vinyes Domènech, Orto Vins, Spectacle Vins, Bodegas Ordóñez, Baronía del Montsant
Polecane wina z D.O. Montsant: Les Comes d'Orto (Orto Vins ), Espectacle (Spectacle Vins), Zerran Tinto (Bodegas Ordóñez), Teixar (Vinyes Domènech), Les Tallades de Cal Nicolau (Orto Vins)