D.O. Costers del Segre to winny region, na którym swoją uwagę skupiło wielu znanych enologów pragnących zaskoczyć konsumentów produktami o charakterze wychodzącym poza wizerunek współczesnego winiarstwa hiszpańskiego. Winnice i winiarnie działające w obrębie apelacji ustanowionej w 1988 rozmieszczone są aktualnie na terytorium siedmiu podregionów leżących na zachodnim skraju Katalonii graniczącym z Aragonią (Prowincja Lérida): Artesa de Segre, Urgell, Garrigues, Pallars Jussà, Raimat, Segrià oraz Valls del Riu Corb. Każda z tych podstref posiada różniące się od siebie warunki geologiczno-klimatyczne co wpływa na różnorodną charakterystykę pozyskiwanych w winnicach gron oraz co za tym idzie wytwarzanych win.
Od samego początku istnienia rada regulacyjna D.O. Costers del Segre dała producentom możliwość eksperymentowania w szczególności w zakresie uprawianych szczepów winorośli. Międzynarodowe odmiany cabernet sauvignon, merlot i chardonnay były pierwszymi, których uprawy zostały oficjalnie dopuszczone wśród wszystkich denominacji w Katalonii. Nowostką na skalę Hiszpanii było wprowadzenie w wielu winiarniach kalifornijskich metod winifikacji.
Tak jak już wspomnieliśmy jednym z głównych czynników wpływających na różnorodność wytwarzanych w regionie Costers del Segre win jest klimat. Większość stanowisk na których znajdują się winnice rozmieszczonych jest na stosunkowo małej wysokości: 200-400 m n.p.m. Występują tam wapienno-piaszczyste podłoża, stoki są płaskie, o znikomym nachyleniu tak jak w podregionie Raimat, w którym winiarstwo na większą skalę jest praktykowane od niespełna wieku (jest tam winiarnia należąca do rodziny Raventos znanej z koncernu Codorniu bądź wykreowana na wzór francuskich Château, bodega Castell del Remei). Podobnie jest w przypadku podstrefy Segrià. Klimat jest tam typowo kontynentalny, charakteryzujący się dużym kontrastem termicznym między dniem a nocą, surowymi zimami, znaczną wilgotnością powodowaną przez występujące często mgły i sporym nasłonecznieniem w ciągu roku. Południowe podregiony apelacji, Les Garrigues i Valls del Riu Corb oraz centralny Urgell, mają bardziej łagodny klimat, największe nasłonecznienie, mniejszą ilość opadów. Artesa de Segre i Pallars Jussà leżą najwyżej ze wszystkich, definiowane są przez tworzące się stromizny katalońskich Pirenejów, przez co klimat jest niemal ekstremalny dla upraw winorośli. Okres zimowy trwa tam najdłużej, opady są najbardziej intensywne, co sprawia, że winorośl (zwykle odmiany międzynarodowe) rodzi grona o charakterystyce porównywalnej do tej z winnic środkowoeuropejskich. Stanowiska niektórych producentów znajdują się nawet na wysokości 1000 m n.p.m.
W D.O. Costers del Segre wytwarza się wina spokojne (białe, czerwone, różowe), likierowe, musujące oraz lekko musujące. Ze względu na przeważający kontynentalny klimat są one delikatne, o umiarkowanej zawartości alkoholu (11-13%). Cechuje je lekkość, złożoność i finezyjność nie często spotykana wśród win wytwarzanych w winiarniach z pozostałych winnych regionów Hiszpanii.
Najważniejsi producenci win z D.O. Costers del Segre: Raimat, Castell d'Encus, Cérvoles Celler, Celler Lagravera, Castell del Remei, Costers del Sió
Polecane wina z D.O. Costers del Segre: Ónra Vi de Pedra Solera (Celler Lagravera ), Ekam (Castell d'Encus), Alto Siós (Costers del Sió), Thalarn (Castell d'Encus)