Wino Tierra de Leon

D.O. Tierra de León to bardzo młoda apelacja win hiszpańskich powstała w 2008 roku. Winiarstwo mocno rozwinęło się tam już w średniowieczu za sprawą wielu klasztorów zbudowanych w ważnych punktach pielgrzymkowych na szlaku Camino de Santiago.

Tak jak w przypadku innych apelacji Kastylii i León śmiertelny cios miejscowym uprawom winorośli zadała plaga filoksery w 1887 roku, jednakże w przypadku tych terenów praktycznie zapomniano o winiarstwie do lat 20-tych XX wieku. Koniec ubiegłego i początek obecnego stulecia upłynął pod znakiem sukcesu producentów win z apelacji położonych na południu regionu. W międzyczasie w 1987 roku lokalne spółdzielnie winiarskie wraz z indywidualnymi producentami zdecydowały się powołać profesjonalne stowarzyszenie w celu podniesienia jakości trunków oraz rzecz jasna zdobycia cennego statusu apelacji. Obecnie wydaje się, że wina z apelacji D.O. Tierra de León czeka długa droga do uznania ich za konkurencyjne nawet na hiszpańskim rynku. Tym, co może zaskoczyć miłośników wina jest oryginalność niektórych z tamtejszych winiarni. Wydrążone w skałach jaskinie z ciągnącymi się podziemnymi galeriami stwarzają specyficzny mikroklimat, wykorzystywany głównie w produkcji naturalnie musujących win - vinos de aguja. Ponadto nadspodziewanie dobry efekt przyniosły eksperymenty z popularną w regionie Tierra de León endemiczną czerwoną odmianą prieto picudo.

Najważniejsi producenci win z D.O. Tierra de León: Bodegas Margón, Leyenda del Páramo, Bodegas Ribera del Ornia, Gordonzello
Polecane wina z D.O. Tierra de León: Pricum Aldebarán (Bodegas Margón), Pricum Paraje de El Santo (Bodegas Margón), Val D'Ornia Crianza (Bodegas Ribera del Ornia)

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia): D.O. Tierra de León (2008)
Wina hiszpańskie z D.O. Tierra de León
Powierzchnia winnic: 3.300 ha (2013 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk): 700-900 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb: wapienne, aluwialne
Odmiany winorośli czerwone: prieto picudo, mencía, tempranillo, garnacha
Odmiany winorośli białe:  verdejo, albarín blanco, godello, malvasía, palomino
Przeważający klimat: kontynentalny (z wpływem atlantyckiego)
Roczna ilość opadów: 500 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Castilla y León (Kastylia i Leon), Prowincje León i Valladolid