Wino Rueda

Ta najstarsza apelacja wina hiszpańskiego na terytorium Kastylii i León (władze wspólnoty autonomicznej przyznały jej te prawa na początku 1980 roku) wyłamuje się nieco z kanonów winiarstwa na tych ziemiach. Wszystko za sprawą białej odmiany winorośli verdejo, która stała się prawdziwą wizytówką regionu. Może to się wydać tym bardziej dziwne gdyż jest niemalże wciśnięta pomiędzy dwie apelacje zdominowane przez tempranillo (mowa tutaj o D.O. Toro i D.O. Ribera del Duero). Białe wina z D.O. Rueda (oczywiście odmianowe na bazie fermentacji verdejo) cieszą się uznaniem koneserów na całym świecie, wielu porównuje ich rześkość i potencjał aromatu do najlepszych światowych win ze szczepu sauvignon blanc. Stosunkowo niedawno zaczęto zwiększać udział w produkcji win czerwonych (zezwolono  na ich butelkowanie z logo apelacji dopiero w 2008 roku), jednak póki co nie osiągnięto w tej materii zadowalających rezultatów. Godne uwagi okazują się być niektóre odmianowe wina na bazie gron sauvignon blanc.

Klimat w okolicach winnic D.O. Rueda ma cechy typowo kontynentalne, głównie ze względu na wysokie położenie stanowisk.(700-800 m n.p.m.). Wiosenne przymrozki utrzymują się tam dosyć długo co powoduje opóźnioną wegetację roślin. Dodatkowo region ten charakteryzuje się znikomą ilością opadów (300-500 litrów w ciągu roku). Dawniej zwykło się okopywać winorośl dookoła dla potrzeb nagromadzenia odpowiedniej ilości wody w glebie podczas wiosennych deszczy, by w późniejszym czasie przysypać ją z powrotem w celu uniknięcia jej parowania. Obecnie tereny te są nawadniane sztucznie. Nasłonecznienie bezpośrednie wynosi około 2.600 godzin rocznie. Lata są długie i upalne co powoduje, że korzenie winorośli muszą poszukiwać źródeł wody głęboko w podłożu. Tereny pod ich uprawę są równinne lub lekko pofałdowane, położone niemal w samym centrum płaskowyżu. Gleby koloru jasnobrunatnego mają charakter aluwialny, skupione są wokół koryta rzeki Duero oraz jej prawych dopływów Trabancos, Zapardiel i Adaja. Są kamieniste, co ułatwia dobry drenaż wody na dużą głębokość i dostęp tlenu potrzebnego korzeniom. Mają dużą zawartość wapnia i magnezu.

Powierzchnia całkowita terenów przeznaczonych pod uprawę winorośli to około 12.000 ha. Zdecydowana większość uprawianych odmian to białe, z których ponad połowę stanowi verdejo. Pozostałe to viura (macabeo) oraz sauvignon blanc najdynamiczniej zwiększający swój udział w miejscowej produkcji win. Są tutaj również krzewy palomino fino jednakże obecne przepisy zabraniają sadzenia nowych roślin tej odmiany winorośli. Wśród czerwonych szczepów D.O. Rueda postawiła na tempranillo, cabernet sauvignon, merlot oraz garnacha (grenache). Pojedyncze krzewy rozstawione są w bardzo dużych odległościach od siebie (nawet do 3 metrów). Ma to istotne znaczenie z dwóch względów. Zapewnia że znikoma ilość wody w podłożu wystarcza do prawidłowego rozwoju winorośli oraz ułatwia mechaniczny sposób zbiorów gron (powszechny w tej apelacji). W D.O. Rueda dużą wagę przywiązuje się do pory dnia winobrania. Grona są zbierane i transportowane do winiarni w godzinach nocnych w celu uniknięcia ich utleniania. Jeśli zbierane są ręcznie transport ich musi odbywać się na naczepach ze stali nierdzewnej (dla zapobiegania kontaktu jagód z żelazem). 

Fermentacja gron odbywa się w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Poddawane są one także procesowi zimnej maceracji. Po trzech miesiącach wina nabierają już żółtawego koloru z delikatnym zielonym odcieniem. Wyróżnia je żywa kwasowość oraz wyraziście owocowy bukiet, czasami dosyć cierpki z charakterystyczną nutą świeżo skoszonej trawy. Od tego momentu mogą już być butelkowane i sprzedawane jako tzw. Rueda Verdejo. Jeśli wina zostaną wcześniej poddane procesowi starzenia w beczkach z dębu amerykańskiego uzyskują dodatkowo aromaty wanilii oraz tostów, a ich kwasowość jest lepiej zrównoważona.

Najważniejsi producenci win z D.O. Rueda:  Bodegas José Pariente, Angel Lorenzo Cachazo, Felix Cachazo, Herederos del Marqués de Riscal, Yllera, Félix Sanz, Bodegas Naia, Bodegas Ossian
Polecane wina z D.O. Rueda: Quintaluna (Bodegas Ossian), Shaya Habis (Bodegas y Viñedos Shaya), Naiades (Bodegas Naia), Nisia (Bodegas Ordóñez)

Wina z DO Rueda - noty degustacyjne

wino s-naia 2015 (DO Rueda)

s-naia 2015

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia):  D.O. Rueda (1980)

Wina hiszpańskie z regionu D.O. Rueda

Powierzchnia winnic: 13.000 ha (2014 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk): 700-800 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb: aluwialne
Odmiany winorośli czerwone: tempranillo, cabernet sauvignon, merlot, garnacha
Odmiany winorośli białe: verdejo (endemiczna), sauvignon blanc, viura, palomino fino
Przeważający klimat: kontynentalny
Roczna ilość opadów: 350-400 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Castilla y León (Kastylia i Leon), Prowincje Valladolid, Segovia i Ávila