Wino Cigales

D.O. Cigales to obiecująca hiszpańska apelacja wina w Kastylii i León, znajdująca się w sąsiedztwie słynnych D.O. Ribera del Duero i D.O. Toro.

Wina z hiszpańskiej apelacji D.O. Cigales Położona jest w północnej części doliny rzeki Duero i mocno ukierunkowana na produkcję najwyższej jakości win czerwonych. Apelację zatwierdzono w 1991 roku, chociaż tradycje winiarskie na tych terenach, podobnie jak w przypadku sąsiednich apelacji, wiążą się z rozkwitem przemysłu winiarskiego w Kastylii w średniowieczu. Nie bez znaczenia była niewielka odległość regionu od ówczesnej stolicy Królestwa Kastylii w Valladolid. 

W 2011 roku nastąpił przełom w przepisach apelacyjnych, ponieważ dopuszczono sprzedaż tamtejszych win białych, musujących oraz słodkich oznaczonych kontretykietą D.O. Cigales. Jeszcze bardziej obiecujący jest fakt, że od tamtego czasu dopuszcza się wytwarzanie win z odmian mających dotychczas charakter eksperymentalny tj. sauvignon blanc, cabernet sauvignon, merlot i syrah. Wcześniej miejscowi producenci udowodnili, że oprócz win różowych (powstających z mieszanki gron białych i czerwonych odmian, tzw. clarete) są wstanie wytwarzać niezłe "tintos" na bazie winogron tempranillo oraz garnacha. Obecnie już ponad 30% win z apelacji Cigales jest eksportowanych, z czego większość (około 3.000 hektolitrów rocznie) trafia na rynek w Unii Europejskiej.

Najważniejsi producenci win z D.O. Cigales: Compañía de Vinos de Telmo Rodríguez, Finca Museum Viñedos y Bodegas, Bodegas César Príncipe, Bodegas Frutos Villar, Balvinar, Bodegas Lezcano-Lacalle, Bodega Valdelosfrailes

Polecane wina z D.O. Cigales: Lezcano-Lacalle Dú Reserva (Bodegas Lezcano-Lacalle), Museum Real Reserva (Finca Museum Viñedos y Bodegas), Pago de las Costanas (Valdelosfrailes)

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia): D.O. Cigales (1991)
D.O. Cigales - apelacja wina w Hiszpanii
Powierzchnia winnic: 2.700 ha (2013 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk):  średnio 750 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb: piaszczysto-wapienne, gliniasto-marglowe
Odmiany winorośli czerwone: tempranillo, garnacha, cabernet sauvignon, merlot, syrah
Odmiany winorośli białe: verdejo, albillo, sauvignon blanc
Przeważający klimat: kontynentalny (z wpływem atlantyckiego)
Roczna ilość opadów: 400 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Castilla y León (Kastylia i Leon), Prowincja León