Wino Arribes

D.O. Arribes to stosunkowo młoda apelacja win hiszpańskich związaną nieodłącznie, tak jak większość położonych na terytorium wspólnoty autonomicznej Castilla y León, z rzeką Duero.

Znajduje się ona w jej dalszym biegu tworząc naturalną granicę pomiędzy Hiszpanią i Portugalią. Duero przybiera tam wyjątkowo dziką formę gdyż płynie głębokim kanionem otoczona granitowymi ścianami skalnymi lub zalesionymi stromymi zboczami leżącymi w obrębie parku krajobrazowego Parque Natural de Arribes del Duero. Tereny pod uprawę winorośli znajdują się na lewym brzegu rzeki oraz wokół jej dopływów Tormes, Uces, Huebra i Águeda w granicach prowincji Zamora i Salamanca. Historia winiarstwa na terytorium apelacji sięga co najmniej do czasów rzymskich, chociaż największe znaczenie miało w średniowieczu. Podobno w XIII wieku wytwarzane tam wina przewyższały swoimi walorami silną konkurencję pośród szlachetnych trunków z centrum Kastylii. 

Tereny pod uprawę winorośli znajdują się na stosukowo dużej rozpiętości wysokości nad poziomem morza: od niewiele ponad 100 m do ponad 800 m. Większość podłoży znajdujących się na rozległych równinach mesety to płytkie, piaszczyste gleby o dużej zawartości granitowych kamieni i kwarcu. Poniżej z reguły napotyka się warstwę wzbogaconą łupkami.

Klimat śródziemnomorski ulega tam znacznym wpływom atlantyckim co objawia się znaczną ilością opadów (500 - 800 mm rocznie) przypadających dosyć równomiernie na wszystkie pory roku oprócz lata kiedy bywa zwykle upalnie. 

Znaczna część winorośli, których grona używane są do produkcji wina to stare ponad 70 letnie krzewy. Wśród odmian czerwonych uprawianych w D.O. Arribes wyróżnia się endemiczna Juan García dająca bardzo ciekawe wina odmianowe. Niekiedy można spotkać ich ciekawe kupaże z winami z innego, mało popularnego szczepu - rufete. W uprawach białych odmian postawiono głównie na szczep malvasía uzupełniany coraz częściej przez verdejo oraz albillo.

Region winiarski Arribes pragnąc zapewne wyróżniać się na tle innych eksperymentuje z innymi endemicznymi odmianami jak bruñal, bastardillo chico (czerwone) oraz puesta en cruz (biała). Już pierwsze lata istnienia apelacji udowodniły spory potencjał tutejszych winnic wykorzystujących znakomite właściwości terroir. D.O. Arribes dopuszcza uprawy i wytwarzanie ich z następujących odmian winorośli. 

Najważniejsi producenci win z D.O. Arribes:  Ribera de Pelazas, Bodegas y Viñedos Entre Ríos, La Setera - Francisco José Martínez, Pastrana

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia): D.O. Arribes (2007)
Wina hiszpańskie z apelacji D.O. Arribes
Powierzchnia winnic: 750 ha (2013 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk): 100-800 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb:  piaszczyste
Odmiany winorośli czerwone: Juan García, rufete, tempranillo, mencía, garnacha, bruñal
Odmiany winorośli białe: malvasía, verdejo, albillo
Przeważający klimat: kontynentalny (z wpływem atlantyckiego)
Roczna ilość opadów: 500-800 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Castilla y León (Kastylia i Leon), Prowincje: Salamanca i Zamora