Wino Ribeira Sacra

Wina z terenów dzisiejszej apelacji Ribeira Sacra cieszyły się wielką sławą już w starożytności. Rzymianie zwykli je nazywać płynnym złotem znad rzeki Sil. Podobno, razem z łowionymi w jej wodach minogami, trafiały jako rarytas na stoły samych cesarzy.

Nas bez wątpienia urzekają krajobrazy Ribeira Sacra. Tarasowe winnice położone są na zboczach pochylonych stromo nad brzegami krętej rzeki. Wino również prezentuje ciekawe walory, w tym poszukiwany przez wielu winomanów bukiet z nutami minerałów. Drugą niezwykle ważną rzeką tej zatwierdzonej w 1995 roku apelacji jest Miño. Tam także znajduje się spora ilość tarasowych winnic.

D.O. Ribeira Sacra, podobnie jak D.O. Rías Baixas podzielona jest na 5 podstref. Znaleźć tam można winogrady, które charakteryzują różniące się od siebie pewnymi istotnymi szczegółami mikroklimaty. Są to Amandi, Chantada, Quiroga-Bibei, Ribeiras do Miño i Ribeiras do Sil.

Winiarstwo było podstawowym źródłem utrzymania dla ludności regionu Ribeira Sacra nie tylko w czasach starożytnych. W średniowieczu pieczę nad nim trzymali tam mnisi z zakonu benedyktynów. Dowodem mogą być chociażby liczne klasztory rozlokowane po obydwu brzegach Silu i Miño.

Podstawoawą odmianą winorośli dla tamtejszych winiarzy (niecałe 100 zarejestrowanych winiarni), głownie małych producentów dysponujących winnicami o niewielkim areale, jest mencía. Wśród białych szczepów większym niż albariño sentymentem cieszy się tam godello, który w kupażach potrafi stworzyć zrównoważone wina o ciekawych bukietach owocowo-kwiatowych.

Ze względu na odrodzenie komercyjnego winiarstwa w tym regionie i jego klimatyczno-geologiczną wyjątkowość, wielu upatruje w nim przyszłego konkurenta dla D.O.Q. Priorat. Faktem jednak jest, że póki co wina z D.O. Ribeira Sacra nadal są na etapie kreowania swojej nowej tożsamości, doskonalenia jakości oraz marketingu.

Aluwialne, kredowe podłoża pod uprawę winorośli często położone są na stromych tarasach wzdłuż stoków nachylonych nad krętymi korytami rzek. Ogranicza to obfitość plonów i utrudnia zdecydowanie pracę w trakcie zbiorów. Jednakże duża ekspozycja roślin na promienie słońca w okresie dojrzewania gron rekompensuje dużą koncentracją bogatych aromatów. Klimat, w odróżnieniu od D.O. Rías Baixas jest bardziej kontynentalny niż atlantycki. Pora letnia trwa tam dłużej i jest zdecydowanie cieplej. Zagrożeniem dla winogradów w regionie Ribeira Sacra jest silny atlantycki wiatr wiejący w rozległych dolinach rzek.

Najważniejsi producenci win z D.O. Ribeira Sacra: Dominio do Bibei, Regina Viarum, Adegas Moure, Adega Algueira, Bodegas y Viñedos Raúl Pérez
Polecane wina z D.O. Ribeira Sacra: Lalama (Dominio do Bibei), Algueira Mencía (Adega Algueira), El Pecado (Bodegas y Viñedos Raúl Pérez), Regina Viarum Mencía (Regina Viarum)

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia): D.O. Ribeira Sacra (1995)
Wina z regionu D.O. Ribeira Sacra
Powierzchnia winnic: 1.300 ha (2013 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk): 100-300 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb: aluwialne z granitowymi lub kredowymi podłożami
Odmiany winorośli białe: loureira, treixadura, godello, doña blanca, albariño, torrontés
Odmiany winorośli czerwone: brancellao, merenzao, sousón, caíño tinto, tempranillo, garnacha tintorera, mouratón
Przeważający klimat: kontynentalno-atlantycki
Roczna ilość opadów: 700-900 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Galicja, Prowincje Ourense i Lugo