W czasach feudalnych w murach fortecy kontrolowano podobno ceny i jakość win wytwarzanych w okolicznych klasztorach. Co ciekawe trunek ten stanowił popularną formę daniny na rzecz kościoła oraz przedstawicieli władzy. Tradycję winiarską regionu Monterrei najlepiej widać z baszt zamku, z których rozpościera się widok na winnice należące do apelacji. Jednak póki co tutejsze wina nie wyróżniają się niczym szczególnym. D.O. Monterrei dzieli się na dwie podstrefy: Valle de Monterrei i Ladera de Monterrei. To najbardziej suche rejony Galicji o średniej opadów nie przekraczającej 700 mm w ciągu roku. Gleby są głównie gliniaste, chociaż występują tutaj ponoć nieznaczne ilości łupków.
Jak na razie wydaje się, że D.O. Monterrei dopiero zaczyna tworzyć nową epokę winiarstwa w tym regionie. Winnice w większości porośnięte są młodymi krzewami winorośli w znacznej mierze reprezentowanej przez odmiany endemiczne. W odróżnieniu od reszty galicyjskich apelacji zajmują one parcele o dużej powierzchni. Być może za już jakiś czas będzie nieco głośniej o którejś z miejscowych winiarni.
Najważniejsi producenci win z D.O. Monterrei: Bodega Pazos del Rey, Quinta da Muradella
Polecane wina z D.O. Monterrei: Quinta da Muradella Blanco Treixadura (Quinta da Muradella), Quinta da Muradella Bastardo (Quinta da Muradella)