Wino Montilla-Moriles

Region winiarski Montilla-Moriles położony jest na południu prowincji Córdoba w Andaluzji. Podobnie jak w przypadku winnic z Marco de Jerez dominującymi glebami w D.O. Montilla-Moriles są albariza z podłożem wapienno-krzemowym z dużą zawartością węglanu wapnia.

Stanowiska uprawy winorośli położone są na wysokości 125-600 m n.p.m. Ilość opadów jest bardzo zróżnicowana i może wynosić od około 500 do 1000 mm w ciągu roku. Nasłonecznienie to 2.800-3.000 godzin rocznie. Ze względu na intensywne słońce i wysokie temperatury (do 46ºC w cieniu), grona osiągają optymalną zawartość cukrów już w porze letniej. Winobranie w regionie Montilla-Moriles rozpoczyna się pod koniec sierpnia.

Do wyrobu tamtejszych win używa się gron wyłącznie białych szczepów winorośli: podstawowego Pedro Ximenez oraz w mniejszych ilościach moscatel de grano menudo, airén, baladí-verdejo, montepila. Do fermentacji używa się w pierwszym etapie zbiorników ze stali nierdzewnej. W późniejszej fazie trafiają one do drewnianych kadzi. Stosuje się dwa systemy dojrzewania wina. Biologiczny, pod kożuchem z drożdży zapobiegający utlenianiu, stosowany jest przy dojrzewaniu beztlenowym win fino oraz amontillado. Dojrzewanie z udziałem tlenu jest kluczowe w otrzymywaniu pozostałych typów win z D.O. Montilla-Moriles takich jak oloroso, raya, pedro ximénez.

Apelacja skupia winnice i bodegi znajdujące się w sąsiedztwie następujących aglomeracji: Montilla, Moriles, Doña Mencía, Montalbán, Monturque, Nueva Carteya, Puente Genil oraz częściowo w Aguilar de la Frontera, Baena, Cabra, Castro del Río, Espejo, Fernán-Núñez, La Rambla, Lucena, Montemayor i Santaella.

Zdecydowanie największym powodzeniem hiszpańskich i międzynarodowych odbiorców cieszą się wina likierowe (wzmacniane mocnym alkoholem powstałym wyłącznie na bazie fermentacji gron winorośli). D.O. Montilla-Moriles słynie z produkcji win wzmacnianych (generosos) dojrzewających beztlenowo przez co najmniej 2 lata w dębowych beczkach przy zastosowaniu systemu criaderas y soleras (należą do grupy vinos de licor). Pozostałe należą do rodzaju tak zwanych vinos dulces naturales, są słodkie i nie wzmacniane żadnym innym alkoholem. Największym uznaniem cieszą się:

Fino - wytrawne, lekko kwaśnawe z nutą migdałową, kolor blado słomkowy, zawartość alkoholu 14-15%

Amontillado - wytrawne, w bukiecie przeważa aromat orzechów laskowych, kolor bursztynowy, alkohol 16-21%

Oloroso - wytrawne o mahoniowym kolorze, bardzo aromatyczne, zawartość alkoholu 16-20%

Wyjątkowym smakiem może pochwalić się bardzo słodkie, rodzynkowe wino Pedro Ximenez, do którego fermentacji można używać wyłącznie podsuszanych na słońcu winogron szczepu o tej samej nazwie. Ma bardzo ciemny rubinowo-mahoniowy kolor i jest idealne jako dodatek do deserów.

Najważniejsi producenci win z D.O. Montilla-Moriles: Pérez Barquero, Equipo Navazos, Alvear

Polecane wina z D.O. Montilla-Moriles: Solera Fundacional PX 1905 (Pérez Barquero), Solera Fundacional Amontillado 1905 (Pérez Barquero), Solera Fundacional Oloroso 1905 (Pérez Barquero), La Bota de Fino Amontillado 45 (Equipo Navazos), Gran Barquero Amontillado (Alvear)

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia): D.O. Montilla-Moriles (1932)
Wina hiszpańskie z apelacji D.O. Montilla-Moriles w Andaluzji
Powierzchnia winnic: 6.000 ha (2010 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk): 125-600 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb: albariza (marglowa, wapienno-krzemowa)
Odmiany winorośli (tylko białe): Pedro Ximénez (dominująca), airén, baladí, verdejo, muskat, muskat aleksandryjski, alarije-torrontés, chardonnay, sauvignon blanc, macabeo
Przeważający klimat: śródziemnomorski (gorący) z wpływem kontynentalnego
Roczna ilość opadów: 500 - 1000 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Andalucía (Andaluzja), Prowincja Córdoba