D.O. Málaga jest jedną z najstarszych apelacji wina w Hiszpanii. Status ten przyznano jej w 1932 roku. Dawniej do uzyskania przez lokalne wino certyfikatu tej apelacji wymagano zastosowania w jego produkcji procesu "soleras y criaderas". Aktualnie nie jest to obowiązkowe, ale nadal przestrzega się rygorystycznych wymogów odnośnie procesu winobrania w celu zapewnienia najwyższej jakości win.
Strefy tzw. "zonas", w których można produkować wino z D.O. Málaga i D.O. Sierras de Málaga to:
Axarquía - Położony we wschodniej, górzystej części prowincji. Plantacje winorośli najczęściej szczepów moscatel i rome sąsiadują ze stromymi nadmorskimi zboczami.
Zona Norte - Jak mówi jego nazwa położony jest w północnej części prowincji na bardziej płaskich ziemiach w okolicach Antequera. Dominują uprawy odmian Pedro Ximenez, moscatel, airén, doradilla (szczep endemiczny).
Costa Occidental - Nadmorska strefa granicząca z Provincia de Cádiz rozlokowana w okolicach miejscowości Manilva. Zdominowana przez uprawy winorośli odmiany moscatel.
Serranía - Geograficznie położone w górzystych okolicach znanego miasta Ronda, Przeważają odmiany Pedro Ximenez oraz moscatel. Praktykuje się tutaj do dnia dzisiejszego wyłącznie ręczny zbiór gron.
Montes de Málaga - Rejon definiowany przez pasma górskie bezpośrednio otaczające stolicę prowincji. Uprawiane głównie białe odmiany winogron popularne w pozostałych strefach, popularne są również czerwone szczepy cabernet sauvignon, merlot i tempranillo.
Najpopularniejsze rodzaje win z D.O. Málaga należą do win likierowych tzw. vinos de licor. Produkowane są wyłącznie z gron szczepów Pedro Ximenez i moscatel, wzmacniane dodatkiem wysokoprocentowego alkoholu na bazie fermentacji winogron. Najbardziej cenione są słodkie, chociaż wytwarzane są również półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. Ich kolor może być od słomkowo żółtego do ciemno bursztynowego (efekt dojrzewania win na bazie białych szczepów winorośli w kontakcie z tlenem tzw. "crianza oxigenada" sprawia , że ich barwa z czasem staje się coraz ciemniejsza). Zawartość alkoholu od 15% do 22%.
Istnieje podział ich nazewnictwa ze względu na okres dojrzewania. Od win młodych pálido przez najpopularniejsze dojrzewające 2 lata - málaga, Kolejne to noble i añejo - dojrzewają odpowiednio po 2-3 lat i 3-5 lat, oraz trasañejo - minimum 5 lat.
Ciekawe jest wino o lokalnej nazwie Lágrima powstałe w wyniku fermentacji soku z winogron wyciskanego bez użycia urządzeń mechanicznych. Jeśli dojrzewa co najmniej 2 lata nazywa się wtedy Lacrimae Christi czyli po łacinie "Łzy Chrystusa". Szczególnie bogaty bukiet, nie tylko owocowy można wyczuć w noble, añejo i trasañejo.
W regionie D.O. Sierras de Málaga produkuje się przeróżne rodzaje klasycznych win białych, czerwonych i różowych. Nie mogą zawierać mniej niż 10% ani więcej niż 15,5% alkoholu (bez wzmacniania dodatkiem innych alkoholi). W celu produkcji tych win uprawianych jest wiele różnorodnych szczepów winogron m.in. Pedro Ximenez, moscatel de Alejandria, moscatel morisco, tempranillo, cabernet sauvignon, lairen, doradilla, sauvignon blanc, garnacha.