Torre Muga 2011

Torre Muga 2011 - czerwone wino DOC Rioja (Bodegas Muga) Ekscytujący blend tempranillo (75%), mazuelo (15%) i graciano (10%). Wino wytwarzane w klasycznym w DOC Rioja procesie winifikacji, jednak zdecydowanie zrywające z tradycyjną linią producentów "starej szkoły". Wszystko dzięki mistrzowskiemu uwypukleniu w nim owocowej głębi pozostającej w harmonii z wysuniętymi na drugi plan nutami beczkowymi.

Wino Torre Muga 2011 pochodzi z ostatniego jak dotąd rocznika uznawanego w DOC Rioja jako nadzwyczajny. Chociaż był to okres naznaczony gorącą i bezdeszczową pogodą od końca wiosny aż do samego momentu winobrania nie daje się tego odczuć. Owoc nie jest nazbyt ekstraktywny, a kwasowość wina nie pozostawia zbyt wiele do życzenia. Jego kolor to ciemna czerwień (dojrzała wiśnia szklanka), intensywna i czysta. Pachnie dojrzałymi, czarnymi owocami (jeżyny, śliwki). Bukiet uzupełniają stonowane lecz czyste aromaty wanilii, palonej kawy, czekolady i grafitu. Wino idealnie zrównoważone, z wyraźnym ciałem i aksamitną fakturą. Dobrze zaznaczona, przyjemna kwasowość. W smaku, po owocowym wstępie stopniowo ewoluuje w stronę nut beczkowych, kończąc mocnym owocem z pieprzową nutą.

Biorąc pod uwagę potencjał do leżakowania, można spodziewać się, że Torre Muga świetną formę utrzyma przez kilka następnych lat.

Cena wina w Polsce (Winestory): 335 zł

Degustacja wina: 03/2016