Rynek, a w zasadzie targ główny Mercado Central (walen. Mercat Central) powstał w 1839 roku. Pod koniec XIX wieku władze miasta, ze względu na jego niewystarczającą powierzchnię, postanowiły w tym samym miejscu stworzyć zdecydowanie większą halę targową. W ciągu kilkunastu kolejnych lat odbyło się kilka konkursów na projekt nowego Mercado Central. Zwycięzców wyłoniono dopiero w 1910 roku. Zostali nimi Alejandro Soler March i Francisco Guardia Vial, którzy ukończyli barcelońską Escuela de Arquitectura oraz zdobyli doświadczenie pracując pod okiem mistrza katalońskiego modernizmu - Luisa Doménecha Montanera. Budowę nowego pawilonu Mercado Central ukończono dopiero w 1928 roku.
Architekturę gmachu targu głównego w Walencji wyróżnia elegancja i estetyka połączenia elementów konstrukcyjnych wykonanych z żelaza, cegły, szkła i ceramiki. Dzięki temu modernistyczny Mercado Central doskonale komponuje się z otoczeniem: zabytkowymi budowlami ze wcześniejszych epok: Giełdą Jedwabiu oraz gotycko-barokowym kościołem Iglesia de los Santos Juanes. Wnętrze jest doskonale oświetlone naturalnym światłem dzięki znacznemu przeszkleniu budowli. Jest przy tym funkcjonalne, a swoją elegancję zawdzięcza obecnym zdobieniom i pięknej kopule.
Powierzchnia użytkowa Targu Głównego w Walencji to 8.160 metrów kwadratowych, co czyni go największym zadaszonym rynkiem świeżych produktów w Europie. Można tam kupić owoce, warzywa, mięsa, wędliny, ryby, owoce morza, przetwory, a także napić się świeżo wyciskanych soków oraz skosztować serwowanych w barach przekąsek. Aktualnie swoje produkty wystawia tam ponad 300 drobnych, lokalnych przedsiębiorców z tej części Hiszpanii. Będąc tam warto skusić się na zakup apetycznie wyglądających owoców lub wybornych hiszpańskich wędlin, do czego zachęcają sprzedawcy zapraszający do degustacji. Na zewnątrz hali targowej znajdują się stragany z niedrogimi pamiątkami z Walencji: ceramiką, magnesami, ozdobami i biżuterią. W Mercado Central niemal w każdym tygodniu odbywają się ciekawe wystawy, targi oraz występy artystyczne.