Mimo to wina ze szczepu trepat bez trudu można kupić w Polsce i całkiem możliwe, że wielu winomanów z naszego kraju miało okazję je już pić nie zdając sobie z tego sprawy. Różowa cava z Katalonii może być wytwarzana z winogron kilku czerwonych szczepów. Należą do nich pinot noir (w większości przypadków), monastrell, garnacha, mataró... i bardzo często właśnie trepat.
Pochodzenie szczepu trepat i regiony uprawy
Trepat uważany jest za endemiczny szczep apelacji D.O. Conca de Barberà gdzie jest najpopularniejszą pod względem uprawy odmianą winorośli (ok. 1000 ha winnic). Znaleźć go można także w winogradach w obrębie denominacji Costers del Segre oraz Majorce i w północnej części Wspólnoty Walencjańskiej (D.O. Valencia).
Charakterystyka odmiany winorośli trepat
Trepat w warunkach śródziemnomorskich (Katalonia) jest odmianą wczesną, w związku z tym narażona jest na wiosenne przymrozki. Posiada długi okres wegetacyjny. Zbiory winogron trepat odbywają się w Katalonii zwykle pod koniec września i na początku października. Jest to odmiana wrażliwa na suszę i większość chorób dotykających winne krzewy, odporna na szarą pleśń. Grona szczepu trepat są średniej wielkości, stożkowatych kształtów. Jagody duże, zwykle koloru granatowo-fioletowego. Liście bardzo duże z głębokimi zatokami.
Charakterystyka win ze szczepu trepat
Wina wytwarzane z winogron szczepu trepat charakteryzują się średnią kwasowością i niską zawartością alkoholu. Kolor w czerwonych winach jest mało intensywny, owocowy aromat również. Dlatego trepat lepiej sprawdza się w spokojnych winach różowych o malinowej barwie, rześkich, lekkich, z małym ciałem. Największym uznaniem smakoszy win cieszą się różowe wina musujące cava, odmianowe trepat bądź w kupażach z pinot noir lub garnacha. Są one przyjemne w piciu, eleganckie, o czystej i pięknej różowo-malinowej barwie.