Tarta de Santiago - przepis na ciasto pielgrzyma

Podróżując po Hiszpanii możemy zasmakować kuchni galicyjskiej już tuż za granicą francuską, przekraczając ją w Pirenejach. Wystarczy znaleźć się w jednej z miejscowości na szlaku do Santiago de Compostela (Camino de Santiago). Na strudzonych wędrówką pielgrzymów czeka bardzo słodkie, energetyczne, wilgotne w środku ciasto. Idealne do porannej kawy albo popołudniowego kieliszka słodkiego wina. To słynna Tarta de Santiago, której podstawą są mielone migdały cukier i jajka.

Przepis na migdałowe ciasto pielgrzyma - Tarta de Santiago Oryginalny przepis, objęty świadectwem pochodzenia IGP (Indicación Geográfica Protegida) narzuca restrykcyjne formy przygotowania oraz składników. Odnoszą się m.in. do gatunku mielonych migdałów (Mallorca, Mollar, Marcona, Comuna, Largueta, Planeta), ich ilości w masie ciasta (minimum 33%), zawartości cukru (33%) oraz jaj (co najmniej 25%). Zabronione jest użycie mąki, za wyjątkiem spodu. Przepis na podobny smakołyk istniał już w średniowieczu pod nazwą "bizcocho de almendra". Z galicyjskim Santiago de Compostela zaczęto go łączyć w 1577 roku, kiedy ciasto określano mianem "torta real". Charakterystyczny dla pielgrzymek krzyż powędrował na jego wierzch dopiero w 1924 roku. 

Przepis, który podajemy nie spełnia restrykcyjnych wymogów hiszpańskiego ministerstwa (Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación) ale powstałe ciasto zachowuje najlepsze walory oryginalnej receptury. Dzięki temu tzw. Tarta de Santiago Rápida jest łatwiejsza w przygotowaniu, a składniki bardziej dostępne na naszym rynku.

Składniki: 

200 g miękkiego masła
350 g cukru
5 jaj
skórka otarta z 1 cytryny
350 g migdałów (250 g migdałów mielonych, 100 g migdałów blanszowanych, pociętych na małe kawałki)
100 g mąki pszennej
szczypta soli
cukier puder do podania

Przygotowanie:

1) Miksujemy masło z cukrem przez około 5 minut.
2) Dodajemy pojedynczo jajka, po każdym krótko miksując.
3) Masę miksujemy z mąką, szczyptą soli, migdałami i startą skórką z cytryny.
4) Przekładamy ciasto do wysmarowanej masłem tortownicy (o średnicy około 30cm).
5) Wstawiamy do nagrzanego do 180°C piekarnika i pieczemy przez godzinę.
6) Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Formę charakterystycznego krzyża łatwo znaleźć w internecie (hasło w google: "Cruz de Santiago"). Można ją wydrukować, wyciąć z papieru i położyć na gotowym cieście przed posypywaniem go pudrem.


Przepis na Tarta de Santiago - migdałowe ciasto pielgrzyma