Podróżując po Hiszpanii możemy zasmakować kuchni galicyjskiej już tuż za granicą francuską, przekraczając ją w Pirenejach. Wystarczy znaleźć się w jednej z miejscowości na szlaku do Santiago de Compostela (Camino de Santiago). Na strudzonych wędrówką pielgrzymów czeka bardzo słodkie, energetyczne, wilgotne w środku ciasto. Idealne do porannej kawy albo popołudniowego kieliszka słodkiego wina. To słynna Tarta de Santiago, której podstawą są mielone migdały cukier i jajka.
Oryginalny przepis, objęty świadectwem pochodzenia IGP (Indicación Geográfica Protegida) narzuca restrykcyjne formy przygotowania oraz składników. Odnoszą się m.in. do gatunku mielonych migdałów (Mallorca, Mollar, Marcona, Comuna, Largueta, Planeta), ich ilości w masie ciasta (minimum 33%), zawartości cukru (33%) oraz jaj (co najmniej 25%). Zabronione jest użycie mąki, za wyjątkiem spodu. Przepis na podobny smakołyk istniał już w średniowieczu pod nazwą "bizcocho de almendra". Z galicyjskim Santiago de Compostela zaczęto go łączyć w 1577 roku, kiedy ciasto określano mianem "torta real". Charakterystyczny dla pielgrzymek krzyż powędrował na jego wierzch dopiero w 1924 roku.
Przepis, który podajemy nie spełnia restrykcyjnych wymogów hiszpańskiego ministerstwa (Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación) ale powstałe ciasto zachowuje najlepsze walory oryginalnej receptury. Dzięki temu tzw. Tarta de Santiago Rápida jest łatwiejsza w przygotowaniu, a składniki bardziej dostępne na naszym rynku.
Składniki:
200 g miękkiego masła
350 g cukru
5 jaj
skórka otarta z 1 cytryny
350 g migdałów (250 g migdałów mielonych, 100 g migdałów blanszowanych, pociętych na małe kawałki)
100 g mąki pszennej
szczypta soli
cukier puder do podania
Przygotowanie:
1) Miksujemy masło z cukrem przez około 5 minut.
2) Dodajemy pojedynczo jajka, po każdym krótko miksując.
3) Masę miksujemy z mąką, szczyptą soli, migdałami i startą skórką z cytryny.
4) Przekładamy ciasto do wysmarowanej masłem tortownicy (o średnicy około 30cm).
5) Wstawiamy do nagrzanego do 180°C piekarnika i pieczemy przez godzinę.
6) Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.
Formę charakterystycznego krzyża łatwo znaleźć w internecie (hasło w google: "Cruz de Santiago"). Można ją wydrukować, wyciąć z papieru i położyć na gotowym cieście przed posypywaniem go pudrem.