Roque Nublo - święta skała na Gran Canaria

Jedną z popularnych wycieczek organizowanych na Gran Canaria jest piesze podejście pod monolityczną skałę o nazwie Roque Nublo. Do doskonała forma poznania przyrody, krajobrazów oraz pierwiastka związanego z dziedzictwem kulturowym wyspy.

Roque Nublo czyli Skała Mgieł to jedna z największych na świecie monolitycznych skał pochodzenia wulkanicznego. Od swojej podstawy mierzy niespełna 80 metrów i wieńczy wierzchołek góry na wysokości 1813 metrów n.p.m., stanowiąc trzecie najwyższe wzniesienie na Gran Canaria. Jest to zarazem święte miejsce Guanczów czyli rdzennych ludów zamieszkujących Wyspy Kanaryjskie. W pobliżu Roque Nublo znajdują się dwie inne monolityczne skały, których nazwy nadano ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Pierwsza z nich La Rana (z hiszpańskiego "Żaba") znajduje się bezpośrednio przy samej Skale Mgieł. El Fraile ("Mnich") znajduje się nieco dalej, mija się go wspinając się szlakim prowadzącym do pomnika przyrody jakim jest Monumento Natural del Roque Nublo.

Roque Nublo - Gran Canaria

Zwiedzanie wulkanicznego wzgórza, które wchodzi w skład krajobrazowego parku o nazwie Parque rural del Nublo odbywa się poprzez wędrówkę po kilku wyznaczonych szlakach pieszych. Najpopularniejszy z nich jest ten najkrótszy. Liczy sobie około 3 km długości (45 minut w jedną stronę) i zaczyna się przy samochodowym parkingu Degollada de La Goleta. Jest bardzo łatwy, nadaje się nawet do samodzielnego wejścia przez kilkuletnie dzieci. Wystarczy wygodne, sportowe obuwie i lekka kurtka, ponieważ na szlaku może wiać dosyć chłodny wiatr.

Pierwsza część podejścia pod Roque Nublo prowadzi w otoczeniu lasu zdominowanego przez kanaryjską odmianę sosny. Im wyżej tym roślinność jest bardziej skąpa, a już na samej górze dominuje niemal "księżycowy" krajobraz. Po drodze mija się kilka punktów widokowych, z których można na zdjęciach uwiecznić sylwetkę "Mnicha" czy najwyższej góry na Gran Canaria - Pico de las Nieves (1.949 m). Kulminacją wędrówki jest oczywiście wdrapanie się na podstawę Roque Nublo gdzie czekają nas długie chwile relaksu. Stamtąd wystarczy już tylko delektować się zapierającymi dech w piersiach widokami interioru wyspy (majestatyczne góry, wąwozy, białe wioski), odległego wybrzeża Atlantyku, a w pogodny dzień nawet Teneryfy wraz z najwyższym szczytem Hiszpanii - Pico del Teide (3.718 m).

Dla tych, których nie zadowala tak krótki szlak wspinaczkowy istnieje dwukrotnie dłuższa wersja wycieczki. Dobrze oznakowana trasa zaczyna się w punkcie La Culata de Tejeda i pnie się korytem wąwozu do wspomnianego wcześniej parkingu Degollada de La Goleta, gdzie łączy się ze szlakiem na Roque Nublo.