Wyspy Kanaryjskie słyną z plantacji wyśmienitych owoców egzotycznych. Mango, papaję, marakuję, chimiroyę, awokado uważa się tam za rośliny endemiczne, pomimo iż wiadome jest że pochodzą z Ameryki Łacińskiej. Mimo to niekwestionowanym królem archipelagu jest banan. Jeśli ktoś kiedykolwiek próbował tych owoców zbieranych w szczególności na La Gomera, La Palma lub El Hierro z pewnością wie, że są warte swojej ceny (są znacznie droższe niż te pochodzące z Kostaryki czy Ekwadoru). Gran Enana, Gruesa Palmera, Williams, Johnson, Zelig, Ladyfinger to niektóre z odmian bananów uprawianych na żyznych, wulkanicznych glebach Wysp Kanaryjskich.
Problemem jest tam klimat, wyjątkowo suchy w porównaniu z wilgotnym powietrzem w Ameryce Środkowej. Żeby kilogram bananów mógł dojrzeć potrzebuje około 400 litrów wody, stąd na Wyspach Kanaryjskich konieczne jest sztuczne nawadnianie upraw. Nic dziwnego, że dawniej brylujące na "europejskich salonach" zostały wyparte przez tanich kuzynów z Ameryki. Co ciekawe jedna kiść bananów waży średnio około 40 kg (zdarzają się również takie, które ważą 80 kg).
Tradycyjnym deserem, z którego słynie wyspa El Hierro jest sernik noszący nazwę quesadilla herreña. Wyspiarze rozkoszują się jego słodyczą głównie podczas lokalnych świąt zwanych "romerias". Jego podstawowe składniki to świeży ser twarogowy bez dodatku soli - queso herreño, mąka, cukier, jajka, cynamon, skórka cytrynowa oraz anyż. Poniższy przepis, pomimo że bliższy pochodzącemu z Kantabrii sernikowi Quesada Reina, dzięki poważnej zawartości bananów zbliża nas w stronę Wysp Kanaryjskich. Smacznego!
Quesada Reina con plátano.
Przepis na sernik z bananami
Spód:
- 150 g mąki pszennej
- ½ łyżeczki startego cynamonu
- 1 łyżka cukru pudru
- 100 g zimnego masła, pociętego na małe kawałki
Masa serowa:
- 3 dojrzałe banany
- 500 g twarogu mielonego (lub ricotty)
- 3 żółtka
- Skórka otarta z 1 wyszorowanej i sparzonej limonki oraz wyciśnięty z niej sok
Wykonanie:
- Robimy spód: wszystkie składniki umieszczamy w misce i rozcieramy miedzy palcami aż powstanie ciasto, którym wylepiamy okrągła formę o średnicy 20 cm.
- Ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do lodówki na pół godziny.
- Pieczemy spód w 180’C przez 15 minut.
- W czasie kiedy ciasto się piecze robimy masę serową: obrane banany wkładamy do miski i rozgniatamy widelcem. Dodajemy twaróg, otartą skórkę z limonki i sok oraz żółtka i miksujemy do połączenia składników.
- Masę przelewamy na podpieczone ciasto, po czym pieczemy 1 godzinę w 170’C.
- Bananowy sernik zostawiamy w stygnącym piekarniku, a następnie przekładamy wystudzony do lodówki na minimum 3 godziny.
- Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.