Burgos - pogoda roczna

Pogoda w mieście Burgos w północno-wschodniej części wspólnoty autonomicznej Kastylia i León w Hiszpanii przypomina tą, którą mamy w Polsce.

Latem nie trzeba się obawiać 40-stopniowych upałów, natomiast zimą należy się spodziewać mroźnych dni. Deszcz może padać w Burgos praktycznie w każdym miesiącu, są to jednak przeważnie mało intensywne opady. Średnia roczna temperatura w tej części Hiszpanii wynosi zaledwie 10,7°C, co jest jedną z najniższych tego typu wartości w tym kraju. Pogodę roczną w mieście i prowincji Burgos kształtuje klimat kontynentalny z nieznacznym wpływem śródziemnomorskiego, szczególnie w odniesieniu do ilości opadów.

Typowa pogoda w Burgos w ciągu całego roku

Wiosna jest najbardziej deszczową porą roku w Burgos. W kwietniu i w maju pada tam statystycznie co trzeci dzień. Pod koniec marca w Burgos temperatura w ciągu dnia przeważnie wzrasta do kilkunastu stopni, natomiast w nocy spada do kilku stopni powyżej lub poniżej zera. W kwietniu oraz w maju poranki w Burgos nadal bywają chłodne i możliwe są przymrozki. Dni pochmurne i deszczowe występują naprzemian ze słonecznymi. W maju temperatura powietrza w ciągu dnia jest przyjemna, zwykle powyżej 20°C. Zdecydowanego ocieplenia i poprawy pogody można spodziewać się w Burgos na przełomie maja i czerwca. Możliwe są wówczas prawdziwie gorące dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C.

Lato meteorologiczne dociera do Burgos już w pierwszej połowie czerwca. Możliwe są wtedy dni z upalną pogodą, chociaż poranki potrafią być chłodne (niespełna 10°C). Podobnie jest w lipcu i w sierpniu. W ciągu ostanich kilkunastu lat w Burgos zanotowano maksymalną temperaturę 38,8°C, co jak na Hiszpanię jest wartością niską.  Temperatura powietrza w Burgos w okresie letnim rzadko przekracza 30°C. W lipcu i w sierpniu zwykle zdarzają się około 4 deszczowe dni (w każdym z tych miesięcy), opady są wówczas gwałtowne i połączone z burzami. We wrześniu w Burgos nadal należy się spodziewać przyjemnej, letniej pogody.

Prawdziwa, meteorologiczna jesień zaczyna się w Burgos zwykle dopiero w drugiej połowie października. Pogoda jest wtedy bardziej deszczowa, niebo przykrywają chmury, robi się zdecydowanie chłodniej. W listopadzie możliwe są już przymrozki, a temperatura w ciągu dnia wynosi zwykle w okolicach 10°C. Już pod koniec listopada w Burgos może spaść pierwszy śnieg.

Zima w Burgos jest przeważnie mroźna. W grudniu pogoda jest ponura, niebo pochmurne, a średnia temperatura dobowa to zaledwie 4°C. Istnieje spore prawdopodobieństwo opadów marznącego deszczu oraz śniegu. Styczeń to dla miasta Burgos i jego okolic najzimniejszy miesiąc. W ostatnich latach odnotowano tam kilka dni z temperaturą poniżej -20°C. W styczniu śnieg pada w Burgos przeciętnie w ciągu 5 dni. W lutym pogoda jest podobna. Większego ocieplenia należy się spodziewać w Burgos dopiero w marcu. Co prawda noce i poranki są nadal mroźne, za to po południu temperatura najczęściej wzrasta powyżej 10°C i słońce wychodzi zza chmur na dłuższą chwilę.