Burgos, Hiszpania - zwiedzanie

Burgos - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

Główną atrakcją turystyczną miasta Burgos jest zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czyli gotycka Katedra Świętej Marii  (Catedral de Santa María). Budowę tego imponującego pod wieloma względami kościoła rozpoczęto w 1221 roku.

Oprócz tego, że Katedra Świętej Marii w Burgos jest jedną z najpiękniejszych gotyckich katedr w Hiszpanii, posiada ona bezcenne renesansowe i barokowe elementy dekoracyjne. Wewnątrz znaleźć można wiele pięknych ołtarzy, kaplic oraz rzeźb, a także grobowiec hiszpańskiego bohatera narodowego z czasów rekonkwisty Rodrigo Díaza de Vivara zwanego Cydem.

Burgos, Hiszpania - zwiedzanie, zabytki i atrakcje

Jednym z najważniejszych zabytków Burgos jest klasztor sióstr z zakonu Cystersów - Monasterio de Santa María de las Huelgas. Szczyci się on jednymi z najstarszych hiszpańskich witraży zachowanych do dnia dzisiejszego oraz pięknym krużgankiem. Równie imponująco prezentuje się położony niedaleko Burgos romański klasztor Benedyktynów Monasterio de Santo Domingo de Silos. Jego aktualny kształt nadano mu w XI wieku. Najciekawszą częścią klasztoru jest jego przestronny krużganek otoczony łukami posiadającymi wspaniale rzeźbione kapitele.

W prowincji Burgos nie brakuje wspaniałego zamku. Castillo de Frías przykuwa uwagę strzelistą basztą dobudowaną do skały stanowiącej naturalne obmurowanie jednej ze stron fortyfikacji. Miejscowość Frías posiada znacznie więcej interesujących zabytków: m.in. średniowieczny, ufortyfikowany most, "wiszące domy" oraz kilka wspaniałych kościołów z tej epoki (np. Iglesia de San Vicente).

frias - Kastylia i Leon - panorama.jpg

Niezapomnianych wrażeń miłośnikom natury dostarcza trzydziestometrowy wodospad Cascada de Peñaladros. Niepowtarzalny klimat tego miejsca tworzy otaczająca go bujna roślinność oraz malownicze położenie na dnie kanionu.

Przez terytorium prowincji Burgos przepływają dwie z trzech największych rzek Hiszpanii: Ebro i Duero. W ich dolinach panują doskonałe warunki do uprawy winorośli, czego rezultatem są wspaniałe wina wytwarzane na obszarze objętym apelacją win D.O. Ribera de Duero.

Burgos, Hiszpania - mapa prowincji
Prowincja Burgos graniczy na północy z hiszpańskimi wspólnotami autonomicznymi Kantabria i Kraj Basków, a na wschodzie z regionem La Rioja. Na południu i zachodzie sąsiaduje z innymi prowincjami Kastylii i León: Soria (płd.-wsch.), Segovia (płd.), Valladolid (płd.-zach.) i Palencia (zach.). Naturalną granicę na północy, pomiędzy prowincją Burgos i Krajem Basków oraz Kantabrią, wyznaczają pasma gór wchodzących w skład Kordyliery Kantabryjskiej. Na wschodzie w prowincję Burgos wcina się masyw należący do Kordyliery Iberyjskiej.