Podstawowe informacje o Hiszpanii

Hiszpania jest krajem położonym na Półwyspie Iberyjskim na zachodnim krańcu Europy. To demokratyczne państwo o ustroju monarchii konstytucyjnej. W administracyjny skład Hiszpanii wchodzi 17 geograficznych regionów nazywanych wspólnotami autonomicznymi (hiszp. comunidad autónoma).

Podstawowe informacje na temat Hiszpanii Jej terytorium zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego. Do Hiszpanii przynależą dwa archipelagi wysp: Baleary na Morzu Śródziemnym oraz Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku niedaleko wybrzeży północno-zachodniej Afryki. W skład terytorium tego kraju wchodzą również dwa miasta na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego w Maroko: Ceuta i Melilla.

Hiszpania posiada morską linię brzegową o długości 7.921 km (na Morzu Śródziemnym, Atlantyku i Morzu Kantabryjskim).

Kraj ten liczy niespełna 47 mln mieszkańców. Stolicą i największym miastem w Hiszpanii jest Madryt. 

Oficjalnym językiem w Hiszpanii jest język hiszpański (español lub castellano). Posługuje się nim na co dzień 99% populacji tego kraju. Jest on przy tym językiem ojczystym dla 89% ludności na stałe zamieszkującej na terytorium Hiszpanii.

9% obywateli Hiszpanii potrafi komunikować się w języku katalońskim. Oprócz hiszpańskiego jest on drugim oficjalnym językiem w regionach autonomicznych: Katalonia, Wspólnota Walencji oraz Baleary.

W Galicji oficjalnym językiem jest także galisyjski (galego), w którym potrafi się porozumiewać około 5% wszystkich Hiszpanów.

1% ludności mieszkającej na stałe na terytorium Hiszpanii posługuje się językiem baskijskim (euskera), który jest oficjalnym językiem w Kraju Basków, a także używany na zachodzie wspólnoty autonomicznej Nawarra.

Walutą płatniczą w Hiszpanii jest Euro (€, EUR), które w 1999 roku ostatecznie zastąpiło hiszpańską pesetę (peso).