W przeciwieństwie do kontynentalnej Hiszpanii na Majorce, Minorce, Ibizie i Formenterze nie możliwe jest wolne dojrzewanie szynek na suchym powietrzu. Mięso wieprzowe mieszano więc z suszoną papryką i ugniatano ręcznie co sprawiało, że miało miękką konsystencję i można je było w ten sposób zakonserwować. Powstała w ten sposób wędlina nosiła regionalną nazwę sobrasada. Zwykło się ją jadać w najprostszy sposób, smarując nią kromki chleba. Aktualnie na Balearach produkuje się sobrasadę nowoczesnymi metodami chociaż nadal istnieją manufaktury, które wytwarzają ją w sposób tradycyjny.
Wędlina ta stała się ważnym składnikiem wielu wyjątkowo oryginalnych wyspiarskich dań. Jednym z nich są pierożki nadziewane pikantną sobrasadą połączoną ze słodkim miodem (Empanadillas de sobrasada y miel), które najlepiej smakują podawane na zimno.
Składniki:
Na farsz:
200g sobrasady
3 łyżki miodu
Na ciasto:
250 g maki pszennej
1 jajko
120 g zimnego masła pokrojonego w kostkę
40 ml zimnej wody
½ łyżeczki soli
Dodatkowo:
jajko do posmarowania pierożków
ziarno sezamu
Wykonanie
Ciasto:
Wszystkie składniki umieszczamy w misce a następnie rozcieramy między palcami i łączymy w kulę. Przykrywamy ciasto folią i odstawiamy do lodówki na minimum pół godziny.
Farsz:
- Sobrasadę mieszamy z miodem.
- Ciasto rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy na grubość około 1,5 mm.
- Wycinamy z ciasta krążki o średnicy około 9 cm, na każdym krążku układamy łyżeczkę farszu i zlepiamy brzegi do środka aby utworzyć trójkąciki.
- Pierożki smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy ziarnem sezamu.
- Pieczemy na złoty kolor w 180’C (około 15-20 minut).
Jakie wino dobrać do empanadillas de sobrasada y miel?
Czy można udanie dobrać wino do tak przewrotnego połączenia smaków, słodkiego miodu z pikantną wędliną? To prawdziwie karkołomne zadanie, aczkolwiek jak najbardziej wykonalne. Z tego typu daniami harmonię można uzyskać komponując je jedynie z andaluzyjską sherry fino lub manzanillą, ewentualnie z szampanem lub cavą. Efekt jest zdumiewająco wspaniały.