W miasteczku tym, w drugą niedzielę sierpnia, odbywa się kulinarna fiesta "O Carballiño La Fiesta Del Pulpo", która zdobyła już światowy rozgłos. Zjeżdża się tam wtedy do 100.000 smakoszy z całego świata, jedynie po to, by spróbować najwspanialszej, tradycyjnie przyrządzonej ośmiornicy po galicyjsku (ponoć zjada się w tym dniu 50 ton polbo á feira).
Dzięki temu, że ośmiornicę można zakupić również w niektórych polskich supermarketach, gorąco polecamy zmierzenie się w kuchni z tym niekoniecznie urodziwym, za to bez wątpienia wybornym w smaku morskim głowonogiem.
Poniższy przepis na ośmiornicę po galicyjsku tylko z pozoru wydaje się trudny. Wymaga jedynie trzymania się pewnych reguł oraz odrobiny odwagi... A więc do dzieła!
Składniki:
1 oczyszczona ośmiornica (ważąca około 1 kg)
1 cebula
2-3 liście laurowe
oliwa z oliwek
sól morska
mielona papryka (ostra i łagodna), najlepiej hiszpański pimentón dulce oraz pimentón picante
0,5 kg ziemniaków
Przygotowanie:
- Świeżą ośmiornicę należy dokładnie oczyścić. Aby zmiękczyć mięso ośmiornicy wkładamy ją na noc do zamrażalnika. Ten krok nie jest potrzebny jeśli kupiliśmy ośmiornicę uprzednio zamrożoną. Wówczas trzeba ją tylko rozmrozić i oczyścić z zewnętrznych zanieczyszczeń (znajdują się głównie na mackach).
- Po rozmrożeniu wykonujemy coś, co Hiszpanie nazywają "straszeniem ośmiornicy" (asustar al pulpo), trzykrotnie wkładamy ją do wrzątku solonej wody na kilka sekund i wyciągamy.
- Zagotowujemy wodę z dodatkiem 2-3 liści laurowych (nie dodawać soli!). Do wrzątku wrzucamy ośmiornicę i gotujemy na średnim ogniu określoną ilość czasu w zależności od jej wagi (przyjęte jest że na każdy kilogram wagi ośmiornicy wymagane jest 30 minut gotowania, czyli np.1,5 kilogramowę ośmiornicę gotujemy przez około 45 minut).
- W międzyczasie gotujemy ziemniaki pokrojone w plastry.
- Ugotowaną ośmiornicę pozostawiamyw zagotowanej wodzie na jeszcze około 5 minut. Następnie kroimy ją na kawałki grubości 1-2 cm.
- Podajemy na talerzu kawałki ośmiornicy razem z plastrami ziemniaków (na ciepło), skrapiamy obficie oliwą z oliwek, posypujemy mieloną papryką i doprawiamy solą.
Jakie wino dobrać do ośmiornicy po galicyjsku?
W hiszpańskiej Galicji zwykło się podawać do pulpo a la gallega regionalne wina czerwone, szczególnie ze szczepu mencia. W praktyce jednak najlepsze będą białe, wytrawne, jakby nie było galicyjskie albariño. Z win powstających z winogron międzynarodowych szczepów najlepiej w połączeniu z pulpo a la gallega wypada młode, świeże chardonnay.