Północna część prowincji Vizcaya (bask. Bizkaia) to tereny leżące bezpośrednio przy Zatoce Biskajskiej, w sercu wybrzeża Costa Vasca. Podobnie jak jego część w prowincji Guipúzcoa to ulubione miejsce amatorów surfingu oraz windsurfingu. Niektóre plaże ze względu na ostre skały znajdujące się pod powierzchnią wody nie zachęcają do kąpieli, z drugiej strony przyciągają jednak swoim naturalnym pięknem, dzikością, malowniczością oraz spokojem. Znajdziemy tam również miejsca takie jak Playa de Laga, szeroką plażę z delikatnym piaskiem, otoczoną zielenią wzgórz rezerwatu biosfery Urdaibai.
Największe skupisko atrakcyjnych plaż znajduje się w okolicach miasta Getxo. Szkoda, że lato trwa tam krótko, a temperatura wody w morzu rzadko przekracza 20°C. Nie oznacza to bynajmniej, że Costa Vasca nie jest dobrym miejscem na wakacyjny wypoczynek. To wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek i zwiedzanie. Okolice Getxo są również słynne dzięki pierwszemu na świecie mostowi gondolowemu. Puente de Vizcaya, skonstruowany w 1893 roku przez Alberto Palacio (ucznia samego Gustawa Eiffla), łączy ponad rzeką Nervión dwa miasteczka Portugalete i właśnie Getxo. W 2006 roku został wpisany na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO.
Jednym z miejsc godnych polecenia turystom jest półwysep Gaztelugatxe. Swoim kształtem przypomina on raczej wyspę połączoną z lądem jedynie wąskim skalistym pomostem. Wspinając się po 237 stromych schodach dotrzemy na jej szczyt, na którym znajduje się kaplica San Juan de Gaztelugatxe. Jest to mała świątynia templariuszy pochodząca z X wieku. Niestety w stanie obecnym nie posiada praktycznie żadnych walorów architektonicznych gdyż była wielokrotnie plądrowana, w tym przez słynnego korsarza Francisa Drake'a w 1593 roku. Było to jednak bardzo ważne miejsce dla tutejszych ludzi morza, którzy zwykli składać dary dziękczynne po przeżyciu na tutejszych wodach wielkich sztormów. Z Gaztelugatxe wiąże się wiele przedziwnych legend i zwyczajów, odwiedzający jego szczyt mają w zwyczaju bić trzykrotnie w zawieszony na szczycie kaplicy dzwon. Poza tym widoki z tego miejsca na prawdę zapierają dech w piersiach. Będąc w okolicach Gaztelugatxe warto pokusić się o spacer wokół pięknego zamku Castillo de Butrón niedaleko miejscowości Gatica.
Na wybrzeżu Provincia de Vizcaya znajdziemy wiele wspaniałych i malowniczych wiosek i miasteczek rybackich takich jak średniowieczne Mutriku. Główną atrakcją wybrzeża wydaje się być Lekeitio z późnogotycką Basílica de la Asunción de Nuestra Señora, w której znajduje się XVI-wieczny, polichromowany, trzeci co do wielkości w Hiszpanii ołtarz główny (po znajdujących się w katedrach w Sewilli i Toledo). To wyjątkowe, malowniczo położone miasteczko zachęca do spacerów po urokliwej starówce i porcie mieniącym się kolorami przycumowanych kutrów rybackich. Lekeitio niewiele ustępują pięknem miasteczka takie jak Bermeo czy Mundaka. Niedaleko ujścia do Morza Kantabryjskiego rzeki Oka, w sercu Reserva de la Biosfera de Urdaibai znajduje się miejsce szczególne dla każdego Baska. Guernica (Gernika-Lumo) jest miastem, które 26 kwietnia 1937 roku zostało zbombardowane przez samoloty Luftwafe w drugim roku wojny domowej w Hiszpanii w porozumieniu z późniejszym wieloletnim faszystowskim dyktatorem hiszpańskim - generałem Franco.
O ile prawdziwe oblicze wojny totalnej odsłonił dwa lata później wybuch II Wojny Światowej, o tyle właśnie Guernica stała się jej symbolem (w wyniku nalotu miało zginąć do 3.000 mieszkańców). Tragedię tą jeszcze w tym samym roku uwiecznił na swoim słynnym płótnie Pablo Picasso. Dla patriotycznych Basków to szczególne miejsce. Znajduje się tutaj ich neoklasycystyczny budynek parlamentu La Casa de Juntas i słynny dąb Árbol de Guernica (Gernikako Arbola) symbolizujący wolność narodu baskijskiego. Podczas zwiedzania budowli z przewodnikiem zobaczymy pomieszczenia takie jak Sala de Juntas (odbywają się tam po dziś dzień obrady parlamentarne) oraz Sala de la Vidriera z gigantycznym witrażem (235 m2) stanowiącym jej sufit i przedstawiającym historię miasta i jego mieszkańców.
Na nieco innym biegunie kultury baskijskiej znajduje się stolica prowincji Vizcaya - Bilbao. To nowoczesne, chociaż nie pozbawione wielu zabytków miasto, pokazuje jak przyszłościowo i nowatorsko potrafią myśleć i żyć Baskowie. Przekonać się o tym można spacerując wieczorem po ulicach tej nowoczesnej metropolii, obserwując jak zmieniała się jej architektura na przestrzeni XX-wieku. Wizytówką Bilbao jest oczywiście słynne na całym świecie Muzeum Guggenheima (Museo Guggenheim) - zaliczone w narodowym, publicznym plebiscycie do tzw. dwunastu skarbów Hiszpanii (12 Tesoros de España).
Z zewnątrz wzrok przyciąga między innymi futurystyczna, 10-metrowej wysokości rzeźba pająka "Mamá" oraz sam budynek autorstwa architekta Franka Gehry'ego, ze ścianami pokrytymi tytanowymi panelami lśniącymi w promieniach światła dziennego. Równie imponujące wnętrze skrywa stałe i czasowe ekspozycje reprezentowane przez wybitne dzieła sztuki współczesnej.
Bilbao to zresztą prawdziwe miasto kultury, interesujących muzeów jest znacznie więcej. Zdecydowanie godnym polecenia jest tutejsze muzeum sztuk pięknych El Museo de Bellas Artes posiadające dzieła wybitnych malarzy z wielu epok (renesansu, baroku, współczesnej) takich jak El Greco, Zurbarán, Murillo, Ribera, Goya, Van Dyck, Gauguin, Tàpies. Na koniec warto udać się do historycznej części miasta (Casco Viejo). Na trasie spaceru jego siedmioma głównymi ulicami (Ruta de Siete Calles) napotkamy przeszklone fasady starych kamienic, wspaniałe kościoły (np. gotyckie Catedral Basílica de Santiago z XIV wieku oraz Basílica de Nuestra Señora de Begoña z XVI wieku), wystawne sklepy oraz słynące z wyśmienitej kuchni restauracje i bary (wyborne pintxos).