Zawdzięcza to wspaniałym krajobrazom, średniowiecznemu zamkowi na skale oraz w znacznej mierze jej mieszkańcom, którzy potrafili przeobrazić malutką wioskę w miejsce mające do zaoferowania znacznie więcej niż można by się po nim spodziewać. Nic dziwnego, że Guadalest zwiedzają nawet kilka razy w roku obcokrajowcy rezydujący na stałe lub znaczną część roku na śródziemnomorskim wybrzeżu Wspólnoty Walencjańskiej. Licząca niewiele ponad dwustu mieszkańców wioska położona jest dolinie otoczonej najwyższymi górami w całej Provincia de Alicante: Sierra de la Xortà (1.126 m), Sierra de Aitana (1.558 m) i Sierra Serrella (1.361 m).
Osada Guadalest została założona najprawdopodobniej w okolicach VIII wieku przez panujących tutaj nieprzerwanie przez pięć kolejnych stuleci Maurów. Była to trudna do zdobycia twierdza, do której dostęp był możliwy jedynie przez wydrążony w skale tunel (który de facto pokonujemy chcąc dostać się do zamku). Obrona fortecy po odcięciu tej drogi była bardzo łatwa, ponieważ wspinaczka po niemalże pionowych skałach kończyła się nieuniknionym spadnięciem w przepaść. Co ciekawe, po zdobyciu zamku w połowie XIII wieku przez rycerzy Królestwa Aragonii, Guadalest zamieszkiwali nadal muzułmanie pod protekcją szlachty aragońskiej (do czasu tzw. wygnania Morysków w 1609 r.). Forteca, której budowę ukończono najprawdopodobniej w XI wieku składa się z wielkiego zamku określanego mianem Castillo de San José oraz stojącej samotnie na wierzchołku jednej z sąsiednich skał wieży z dzwonnicą.
Na miejscu będzie z pewnością urzekała malowniczość krajobrazów. Wystarczy wspiąć się na jeden z punktów widokowych (np. najwyższą wieżę zamku) by móc podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy okolicznych gór, błękitnej wody sztucznego zalewu, a nawet morskiego wybrzeża. Ciekawa jest również sama wioska. Pnące się stromo uliczki pozwalają zwiedzającym delektować się paletą barw kolorowych fasad domów z ukwieconymi balkonami oraz wyśmienitą, lokalną gastronomią w restauracjach. Jest też wiele ciekawych sklepików, w których można się zaopatrzyć w ręcznie wyrabiane pamiątki (produkty ceramiczne, ze szkła, skóry, haftowane) oraz ekologiczne produkty żywnościowe (miody, wina, suszone owoce).
Dopełnieniem wycieczki do Guadalest powinna być wizyta w co najmniej jednym z wyjątkowo oryginalnych muzeów. A jest naprawdę w czym wybierać. Najciekawsze to muzeum miniatur (Museo de Antonio Marco), w którym można zobaczyć wykonane ręcznie przez miejscowego artystę miniaturowe budynki i ich wnętrza wyposażone w najmniejsze detale jakie można sobie wyobrazić: meble a nawet wyposażenie domów jak zegary czy porcelanę. Wyjątkowe jest także Museo Microgigante, którego eksponaty trzeba oglądać przez szkło powiększające np. Kreml umieszczony w małej muszli, "Ostatnią Wieczerzę" Leonarda da Vinci na ziarenku ryżu czy mrówkę grającą na skrzypcach. Interesujące są również: muzeum etnograficzne (Museo Etnológico stanowiące typowy dom z XVIII wieku), muzeum pojazdów historycznych (motocykle i samochody od lat 20-tych XX wieku) oraz muzeum narzędzi tortur (Museo Medieval. Instrumentos de Tortura y Pena Capital).