Fuet, ze względu na swój intensywny smak, jest wyśmienitą mięsną przekąską lub smakowitym dodatkiem do kanapek. To kiełbasa, która w śródziemnomorskiej kuchni doskonale zastępuje włoskie salami. Uznawany jest powszechnie jako produkt regionalny wytwarzany w katalońskim powiecie Osona. Dwoma głównymi ośrodkami wytwórstwa w Katalonii gdzie produkuje się ok. 95% fueta są gminy Vic i Olot.
Czym jest kiełbasa fuet? Skład, jak i z czego się ją robi...
Fuet to kiełbasa wyrabiana w sposób rzemieślniczy z wieprzowiny. Jej kształt jest cylindryczny, wyraźnie wydłużony i wąski. Mięso pochodzi głównie ze schabu i boczku świni, dodawany jest także smalec. Pozostałe podstawowe składniki tej aromatycznej, lekko pikantnej kiełbasy to przede wszystkim sól i mielony czarny pieprz. Dodaje się do niej również inne przyprawy, najczęściej czosnek, nasiona kolendry i goździki. Fuet zawinięty jest w naturalny wieprzowy flak, który w końcowym etapie produkcji pokrywa gruba warstwa białej pleśni.
Fuet jest kiełbasą, w której produkcji stosuje się proces suszenia i dojrzewania. Produkt powinien dojrzewać powoli, w pomieszczeniach z odpowiednią temperaturą oraz wilgotnością powietrza. Dzięki temu jego smak staje się intensywny, a struktura aksamitna. Im dłużej fuet dojrzewa, tym staje się bardziej twardy i wyrazisty.
W trakcie dojrzewania na zewnętrznej osłonce fueta wytwarza się warstwa białej pleśni. Ważne, żeby w momencie zakupu kiełbasa zachowała tenże kolor. Jeśli flak ma zszarzałą barwę będzie to znaczyło, że produkt nie był właściwie przechowywany i jest przeterminowany.
Jak jeść fuet? Zastosowanie kiełbasy w kuchni.
Kiełbasa ta, w przeciwieństwie do chorizo, nie ma szerokiego zastosowania w hiszpańskiej gastronomii. W samej Hiszpanii nie ma zbyt wielu przepisów kulinarnych, w których skład wchodzi fuet. Po pokrojeniu na grube plasterki (ok. 0,5 cm średnicy) jest on jednak jedną z najlepszych przekąsek. W momencie podania fuet powinien mieć temperaturę między 17 i 20ºC
Fuet najlepiej smakuje podawany z czerwonym winem, im jest dojrzalszy tym wino powinno być starsze i mieć poważniejszą budowę. Jest także doskonałym dodatkiem do białych win musujących (katalońska cava) lub andaluzyjskiej sherry fino. Fuet nadaje się do robienia koreczków, na przykład z oliwkami, malutkimi korniszonami, serami lub papryczkami. Może być również dodatkiem to różnego rodzaju zielonych sałatek.
Czy fuet można jeść ze skórką?
Co do tego zdania są podzielone. Jedno jest pewne, pokryta białą pleśnią skórka fueta jest jadalna. Zwolennicy nie zdejmowania jej przed zjedzeniem twierdzą, że biały nalot dodaje wędlinie dodatkową głębię smaku. Z kolei po zdjęciu skórki bardziej intensywny staje się smak mięsa i mocniej wyczuwalna pieprzna nuta.