Sevillanas - taniec z ulic Sewilli

Sevillana to oryginalny taniec z Sewilli, śpiewany i tańczony zgodnie ze strukturą seguidillas. W szkołach flamenco jest tyle samo rodzajów sevillanas, ile imion i nazw szkół, ponieważ w każdej mają one swoje warianty bądź małe różnice w choreografii.
 

Taniec sevillana składa się z czterech kupletów, ze wspólnym krokiem, przejściem sevilliana lub paseíllo. Istnieje wiele rodzajów sevillanas, które tańczone są do zróżnicowanych melodii oraz śpiewu. I choć wszystkie zachowują tą samą strukturę tzn. cztery zwrotki SEGUIDILLA, to oddzielone są od siebie poprzez specyficzne dla danego rodzaju obroty i pozycje taneczne.

Sevillana - styl flamenco z Sewilli

I tak mamy:

Sevillanas Rocieras: Są typowe dla Romería del Rocío. Pielgrzymki wiernych.

Sevillanas Corraleras: Śpiewano i tańczono w zagrodzie sąsiadów, które istniały w Sewilli i jejokolicach.

Sevillanas Marineras: Pochodzą z atlantyckich wybrzeży Kadyksu i Huelvy. Morze jako temat przewodni jest obecny w ich tekstach.

Sevillanas Bíblicas: Zajmują się tematami Starego Testamentu. Własność braci Toronjo de Alonso (Huelva)

Sevillanas Alosneras: Ich tematem jest życie na wsi i miłość itp.

Liturgiczne Sevillany: Są bardzo wolne i zajmują się tematami Wielkiego Tygodnia.

Sevillanas Boleras: Zwany także podwójnymi Sevillanas, stanowią szczególną trudność w tańcu, co powoduje, że są bardzo mało wykonane.

Podobne do nich są tzw. La Lebrija, z rozudowaną sekcją perkusji. Sevilianas z siedemnastowiecznej szkoły bolero i flamenco wykonywane są instrumentalnie.

Mogą je tańczyć tancerze w koło w koło z partnerem, oddzielnie od partnera, a nawet jak w tańcu towarzyskim (objęci z partnerem) w trójkonatch, czwórkach, dziewiatkach ... i wielu podobnych układów choreograficznych .

Seviliana to piękny element folkloru z południa Hiszpanii, który do dzisiaj ma wielu swoich miłośników. Jest bardzo znanym i chętnie wykonywanym tańcem w Andaluzji. Większość historyków zajmujących się andaluzyjskim folklorem nie kwalifikuje go do palos (stylów) flamenco.

Nie każdy wie, że sevillana składa się z właśnie z czterech części, a każda z nich ma swoją symbolikę odnoszącą się do spotkania dwóch osób. I tak, w pierwszej części zaczynają one kurtuazyjny dialog, w drugiej nawiązują bliższą relację, w trzeciej kłócą się, a w czwartej wybaczają sobie i się godzą (ich relacja staje się przez to głębsza i trwalsza).

Katarzyna Małecka