Taniec sevillana składa się z czterech kupletów, ze wspólnym krokiem, przejściem sevilliana lub paseíllo. Istnieje wiele rodzajów sevillanas, które tańczone są do zróżnicowanych melodii oraz śpiewu. I choć wszystkie zachowują tą samą strukturę tzn. cztery zwrotki SEGUIDILLA, to oddzielone są od siebie poprzez specyficzne dla danego rodzaju obroty i pozycje taneczne.
I tak mamy:
Sevillanas Rocieras: Są typowe dla Romería del Rocío. Pielgrzymki wiernych.
Sevillanas Corraleras: Śpiewano i tańczono w zagrodzie sąsiadów, które istniały w Sewilli i jejokolicach.
Sevillanas Marineras: Pochodzą z atlantyckich wybrzeży Kadyksu i Huelvy. Morze jako temat przewodni jest obecny w ich tekstach.
Sevillanas Bíblicas: Zajmują się tematami Starego Testamentu. Własność braci Toronjo de Alonso (Huelva)
Sevillanas Alosneras: Ich tematem jest życie na wsi i miłość itp.
Liturgiczne Sevillany: Są bardzo wolne i zajmują się tematami Wielkiego Tygodnia.
Sevillanas Boleras: Zwany także podwójnymi Sevillanas, stanowią szczególną trudność w tańcu, co powoduje, że są bardzo mało wykonane.
Podobne do nich są tzw. La Lebrija, z rozudowaną sekcją perkusji. Sevilianas z siedemnastowiecznej szkoły bolero i flamenco wykonywane są instrumentalnie.
Mogą je tańczyć tancerze w koło w koło z partnerem, oddzielnie od partnera, a nawet jak w tańcu towarzyskim (objęci z partnerem) w trójkonatch, czwórkach, dziewiatkach ... i wielu podobnych układów choreograficznych .
Seviliana to piękny element folkloru z południa Hiszpanii, który do dzisiaj ma wielu swoich miłośników. Jest bardzo znanym i chętnie wykonywanym tańcem w Andaluzji. Większość historyków zajmujących się andaluzyjskim folklorem nie kwalifikuje go do palos (stylów) flamenco.
Nie każdy wie, że sevillana składa się z właśnie z czterech części, a każda z nich ma swoją symbolikę odnoszącą się do spotkania dwóch osób. I tak, w pierwszej części zaczynają one kurtuazyjny dialog, w drugiej nawiązują bliższą relację, w trzeciej kłócą się, a w czwartej wybaczają sobie i się godzą (ich relacja staje się przez to głębsza i trwalsza).
Katarzyna Małecka