Fabada Asturiana – przepis

Fabada asturiana to jedna z najpopularniejszych potraw hiszpańskich. Jej nazwę można śmiało wymienić jednym tchem razem z walencjańską paellą, andaluzyjskim gazpacho i ośmiornicą po galicyjsku.

Przepis na danie fabada asturiana pochodzi z leżącego na północy kraju Księstwa Asturii, regionu gdzie "szczyty Europy" (Picos de Europa, najwyższa część Kordyliery Kantabryjskiej) spadają stromo ku morskim klifom zielonego wybrzeża Costa Verde.

Fabada to danie jednogarnkowe, bardzo treściwe, idealne na jesienną słotę. Najwięcej wydobywają z niego kucharze w samej Asturii używając rzecz jasna najlepszych tzn. regionalnych składników: asturyjskiej białej fasoli (faba asturiana niekiedy zastępowanej przez tzw. fabes de la Granja), asturyjskiego chorizo oraz asturyjskiej kaszanki (morcilla asturiana). Potrawę uzupełnia dodatkowa porcja kalorii w postaci boczku (tocino) oraz golonki (lacón). Całość szczęśliwie zostaje "utemperowana" szczyptą elegancji w postaci szafranu nadającego jej wspaniały aromat. Hiszpański przepis na asturyjską fabadę. W Hiszpanii danie to jest tak popularne, że w supermarketach leżą na półkach gotowe zestawy do domowego przyrządzania fabady.

Aby przyrządzić smaczną fabadę nie potrzebujemy regionalnych asturyjskich składników. W Polsce mamy fasolę "Piękny Jaś" i własny arsenał pożywnej wieprzowiny. Wystarczy nam jeszcze zatroszczyć się o kawałek pikantnej kiełbasy chorizo i odrobinę przypraw. Danie choć czasochłonne jest łatwe w przygotowaniu.

Składniki (dla 2 osób):

  • 250 g fasoli "Piękny Jaś"
  • 100 g chorizo
  • 100 g kaszanki
  • 100 g wędzonego boczku
  • 100 g golonki wieprzowej
  • 1 łyżeczka mielonej papryki (pimentón), najlepiej słodkiej
  • 1 szczypta nitek szafranu
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 mała cebula
  • sól

Przygotowanie:

  1. Fasolę moczymy całą noc w wodzie. W innym naczyniu w 1/2 litra wody zostawiamy golonkę, również na całą noc.
  2. Boczek, chorizo, cebulkę oraz ząbek czosnku wrzucamy do garnka z wodą, w której moczy się golonka i zagotowujemy. Zdejmujemy z powierzchni wywaru szumowiny pozbywając się oprócz tego nadmiaru tłuszczu.
  3. Namoczoną fasolę dorzucamy do gotujących się na małym ogniu mięs. Dodajemy łyżeczkę mielonej papryki oraz szafran. Solimy z rozwagą pamiętając o tym, że sól zawierają z pewnością boczek, chorizo i kaszanka. Dusimy na bardzo małym ogniu przez ok. 1,5 godziny mieszając całość co jakiś czas drewnianą łyżką. W razie potrzeby dolewamy wodę tak by konsystencja zalewy była kremowa (powinna ona przez cały czas przykrywać wszystkie składniki).
  4. Gdy fasola jest już odpowiednio miękka dodajemy kaszankę i gotujemy jeszcze 5 minut (kaszankę dokładamy na samym końcu aby się nie rozpadła).
  5. Fasolę nakładamy ostrożnie na głębokie talerze lub najlepiej do glinianych miseczek. Całość polewamy gęstym wywarem i kładziemy na nim po małym kawałku chorizo, kaszanki, boczku i golonki (z wyjętymi kostkami).


Jakie wino dobrać do fabady?

To na prawdę spory problem. Intensywność smaku tej potrawy sprawia, że potrafi ona zabić walory nawet najporządniejszych win. Rozwiązaniem może być cydr (o ile jesteśmy jego zwolennikami) bądź solidne wina bordoskie. Z hiszpańskich win sugerujemy mocno skoncentrowane, młode tempranillo (tinta de toro) z D.O. Toro lub D.O. Ribera del Duero lub 100% cabernet sauvignon. Nie wszystkie dadzą radę... Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą potężnie owocowe wina różowe.