Cava Vilarnau Barcelona Brut Reserva

Cava Vilarnau Barcelona Brut Reserva - wino z Auchan O ile w żadnym popularnym w Polce dyskoncie nie ma problemu z kupnem hiszpańskich win musujących z apelacji D.O. Cava i ich ceny są bardzo atrakcyjne (zwykle około 20-30 zł za butelkę), o tyle próżno szukać prawdziwych perełek. Jest jednak jeden wyjątek. Supermarkety Auchan oferują na półkach przyzwoite cavy od kilku producentów. Cava Vilarnau Barcelona Brut Reserva kosztuje niewiele ponad 30 zł, jednak bije "konkurencję" na głowę. Przykuwa wzrok również ładnym, choć z pewnością nie pionierskim designem butelki oraz etykiety.

Oznaczenie Reserva na winach z D.O. Cava mówi o ich dojrzewaniu w butelce przez minimum 15 miesięcy zanim opuszczają winiarnię. Brut oznacza ilość cukru resztkowego poniżej 12 g czyli zdecydowaną wytrawność. Cava Vilarnau Barcelona Brut Reserva jest klasycznym blendem macabeo, parellada i xarel·lo. To wino dojrzałe, krągłe, o owocowo-kwiatowym bukiecie z mocnym podkreśleniem jego chlebowo-biszkoptowych nut. Być może bez wielkiej finezji w tym mocno intensywnym aromacie, ale powodów do narzekań być nie może. Do tego wspaniale musuje prezentując obfitość drobnych bąbelków. W smaku rewelacyjne, zarówno jako aperitif jak i w połączeniu z sałatami, serami, szynką oraz lekko słonymi przekąskami. Ma wszystko to czego brakuje cavom, które można kupić w podobnej cenie z innych dyskontach. Tam jest zwyczajnie płasko i nudno. Do Vilarnau Barcelony Reservy będziecie chcieli wrócić bardzo szybko i nie jeden raz.

Cava Vilarnau Barcelona Brut Reserva

Kolor:  Bladożółta barwa. Błyszczące, z refleksami w tonacji mosiądzu.

Nos:  Pachnie intensywnie, niezbyt subtelnie. Wyraziste aromaty białych kwiatów oraz dojrzałego jabłka przeplatają się z nutami skórki pieczonego chleba.

Usta:  Mocno musujące, rześkie, wyraźnie strukturalne, z dobrą kwasowością. W smaku, w odróżnieniu od zapachu, zdecydowanie stonowane. Posmak bardzo trwały i przyjemny - nie sposób odmówić sobie kolejnej lampki. 

Cena wina w Polsce (Auchan) - 33 PLN  

Degustacja wina:  03/2019