Cangas de Onís liczy sobie obecnie niewiele ponad 6.000 mieszkańców. Liczba ta wzrasta nawet kilkukrotnie, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Oferta turystyczna dostosowana jest nie tylko dla potrzeb turystów z Hiszpanii. Większość firm świadczących tam usługi hotelarskie, gastronomiczne, krajoznawcze i sportowe przystosowanych jest do obsługi gości zagranicznych. W Cangas de Onís nudzić się nie będą wszyscy, którzy lubią zwiedzać, wypoczywać na łonie natury, miłośnicy przygód z małą lub dużą dozą adrenaliny oraz smakosze regionalnych gastronomii.
Cangas de Onís i okolice - co warto zobaczyć?
Cangas de Onís to miejscowość, która w latach 722-774 była stolicą Księstwa Asturii. Był to zalążek tworzącego się w średniowieczu imperium zjednoczonych w kolejnych wiekach królestw Kastylii, Leonu oraz innych chrześcijańskich autonomii (księstw, hrabstw itp.) położonych na terenach Półwyspu Iberyjskiego. W Cangas de Onís i okolicach do dnia dzisiejszego zachowały się miejsca i budowle, których historia sięga czasów prehistorycznych, starożytnych i nowożytnych.
Puente Romano (Most Rzymski) to emblematyczna budowla Cangas de Onís. Konstrukcję kamiennego mostu nad rzeką Sella wzniesiono w średniowieczu, w XIV wieku za panowania króla Kastylii Alfonsa XI. Nazwa "most rzymski" to pamiątka po wcześniejszej, starożytnej budowli. Pod głównym łukiem mostu podwieszony jest Krzyż Zwycięstwa (Cruz de la Victoria) - symbol Księstwa Asturii. Z Puente Romano rozciąga się ładny widok na miasteczko oraz okolice.
Niedaleko mostu znajduje się mały kościół romański pod wezwaniem św. Krzyża - Iglesia de Santa Cruz. Wzniesiony został w 737 roku. Pochowano w nim drugiego króla Asturii - Flavilę oraz jego żonę - królową Froilubę. Był dwukrotnie zniszczony i odrestaurowany, w XVI i XX wieku. We wczesnym średniowieczu przechowywano w nim drewniany krzyż z bitwy pod Covadonga, który po inkrustacji (ozdobieniu stał) się Krzyżem Zwycięstwa. Iglesia de la Asunción (Kościół pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego) to druga z ważnych świątyń w Cangas de Onís. Wyróżnia ją wysoka wieża z trzykondygnacyjną dzwonnicą oraz pomnik asturyjskiego wodza i pierwszego króla Asturii - Pelayo.
Wokół Cangas de Onís znaleźć można wiele ładnych szlaków wiodących wśród leśnej zieleni. Najciekawszy z nich nosi nazwę Ruta del Buyu Pen. Znajduje się niedaleko oddalonej o 12 km od Cangas de Onís wioski Santillán. Przy leśnej ścieżce można delektować się szmerem bystro płynącego górskiego strumyka oraz fantazyjnym widokiem skał, które dzięki malunkom przypominają postaci stworów z asturyjskich legend.
Sanktuarium w Covadonga (Santuario de Covadonga) to jedna z głównych atrakcji turystycznych w pobliżu Cangas de Onís. Znajduje się niespełna 10 km od miejscowości. W jego skład wchodzi m.in. Święta Jaskinia (Santa Cueva) z figurką madonny La Santina oraz neoromańska bazylika, której fasady zdobią różowe marmury.
Tuż za sanktuarium zaczyna się teren parku narodowego Picos de Europa. Warto wjechać samochodem na parking przy polodowcowych jeziorach (Lagos de Covadonga) - Enol i Ercina. Prowadzą stamtąd piesze szlaki, z których można podziwiać piękne, górskie widoki. Jeden z nich wiedzie do starej kopalni rtęci, manganu i żelaza - Minas de Buferrera. Ukryta wśród sterczących skał przypomina zaczarowane, kamienne miasto.
Niedaleko Cangas de Onís (w pobliżu wioski Cardes) znajduje się jaskinia Cueva del Buxu. Można zobaczyć w niej prehistoryczne malunki przedstawiające zwierzęta (konie, jelenie, bizony...). Można ją zwiedzać we wszystkie dni oprócz poniedziałków i wtorków (konieczna wcześniejsza rezerwacja, jednorazowo grupy max. 6 osób / 25 osób dziennie; wstęp 3 € dorośli / 1,50 € dzieci).
Co warto robić w Cangas de Onís i okolicach?
W Cangas de Onis znajduje się kilka biur, które zajmują się organizacją turystyki aktywnej. Atrakcji w okolicach jest bardzo wiele: kanioning, górskie spływy kajakowe (w tym znany na całym świecie Descenso del rio Sella), rafting, zejścia do jaskiń (speleologia), jazda konna, quady...
Będąc w Cangas de Onis warto skosztować regionalnej gastronomii. Oprócz wielu restauracji i barów które ją serwują, asturyjskie przysmaki (sery, wędliny, miody) można kupić na małym, niedzielnym targu. Warto zajść na szklaneczkę naturalnego cydru do jednej z miejscowych sidrerías, obowiązkowo w towarzystwie przekąsek.