Hiszpania bez biura podróży

Zwiedzanie Hiszpanii na własną rękę

Poznawanie Hiszpanii podczas wyjazdów organizowanych przez biura podróży dla niektórych może mieć kilka zalet. Posiada jednak bardzo wiele ograniczeń. Wcale nie musi być najbardziej bezpieczną, komfortową ani najtańszą opcją wyjazdu. Przekonasz się o tym samemu planując i realizując podróż do kraju słońca, korridy i flamenco.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że wyjazd z biurem podróży stanowi gwarancję dobrego i bezstresowego wypoczynku. Wystarczyło wybrać ofertę renomowanego touroperatora, który dowoził na miejsce pobytu i w różnym zakresie pomagał w organizacji wolnego czasu. Przypadek bankructwa turystycznego giganta Thomas Cook zachwiał zaufaniem konsumentów na tyle, że coraz częściej rozważają oni organizację wyjazdów na własną rękę. Jest to całkiem uzasadnione podejście, szczególnie w przypadku kierunku jakim jest Hiszpania. Skłaniają do tego różnorodne fakty. Są to w głównej mierze połączenia lotnicze do najciekawszych pod względem krajoznawczym regionów, bogactwo infrastruktury turystycznej (m.in. baza hotelarska, transport) i cenowa przystępność oferowanych na miejscu usług. By odpowiednio zorganizować wyjazd na własną rękę do Hiszpanii wystarczy trzymać się pewnych zasad, a najlepiej przeczytać do końca niniejszy artykuł i przystąpić do działania.

Planowanie wyjazdu na własną rękę

Tym co w największym stopniu może ograniczać planowany przez nas wyjazd do Hiszpanii jest czas pobytu (jego długość i okres) oraz budżet. Jeśli stać jest nas na np. tygodniowy pobyt w tym kraju z biurem podróży to tym bardziej będziemy mogli sobie pozwolić na jego samodzielną organizację. I wcale nie wpłynie to na jego jakość, a wręcz odwrotnie. No i największa zaleta takiego rozwiązania - sami możemy decydować: gdzie, w jaki sposób i jak długo będziemy spędzać swój wolny czas. Czy chcemy zobaczyć pokaz flamenco, zwiedzić wyłącznie konkretne miejsca, pochodzić pieszo w górach lub do woli wypoczywać na plaży. Najwyższy czas przygotować własny plan wyjazdu do Hiszpanii.

Podróż samolotem do Hiszpanii

Bilety lotnicze do Hiszpanii możemy możemy znaleźć i zakupić bezpośrednio na stronie przewoźników, ze szczególnym uwzględnieniem ekonomicznych linii takich jak RyanAir lub WizzAir. Najwygodniejszą formą ich wyszukiwania jest korzystanie z wyszukiwarek takich jak Skyscanner lub Fly4free.  Zwiedzanie czy bierny wypoczynek? A może zarówno jedno, jak i drugie? Niezależnie od tego najpierw musimy wybrać region Hiszpanii, w którym chcemy spędzić nasz urlop.

Jeśli pragniemy jego znaczącą część wypoczywać na plażach lub w nadmorskich kurortach będą to hiszpańskie wybrzeża. W takim przypadku poszukajmy w internecie połączeń lotniczych najlepiej do Barcelony, Alicante, Malagi lub Walencji. Nie zapominajmy o tym, że do Hiszpanii należą również wspaniałe archipelagi wysp posiadające porty lotnicze: Baleary (Majorka, Minorka, Ibiza) oraz Wyspy Kanaryjskie (m.in. Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura). Z im większym wyprzedzeniem zarezerwujemy bilety, tym ich cena powinna być bardziej atrakcyjna. Koszt przelotu jednej osoby z Polski do kontynentalnej Hiszpanii i z powrotem może wynieść nawet mniej niż 300 zł.

Jeśli nie zależy nam na plażowaniu i zwiedzaniu wybrzeży znajdziemy kilka połączeń do interioru Hiszpanii oraz miast położonych w pozostałych częściach tego kraju. W tym przypadku poszukajmy bezpośrednich połączeń lotniczych do Madrytu, Sewilli lub Santander. Oczywiście, można też zwiedzać położone w głębi Hiszpanii miejsca i regiony przylatując do jednego z miast położonych na wybrzeżu. W tym przypadku istotny będzie wybór docelowego portu lotniczego.

Podróżowanie po Hiszpanii - transport

Trudno wyobrazić sobie dłuższy pobyt w Hiszpanii bez codziennego przemieszczania się środkami transportu. Chyba, że planujemy stacjonarny wypoczynek, a na jego miejsce udamy się z lotniska taksówką.

Jeśli za wszelką cenę chcemy uniknąć podróżowania wynajętym samochodem, w Hiszpanii dobrze rozwinięta sieć transportu publicznego. Do większości interesujących miejscowości można dojechać pociągami operatora RENFE. Do wyboru mamy szybkie, długodystansowe linie Renfe AVE (zaletą jest komfort i szybkość podróżowania w zamian za wysoką cenę), regionalne Renfe Media Distancia (dobrze rozbudowana sieć połączeń w ekonomicznej cenie) i krótkodystansowa kolej dojazdowa Renfe Cercanías. Poza tym można przemieszczać się autokarami, w Hiszpanii to znacznie lepiej rozbudowana i bardziej komfortowa gałąź transportu. W dużych i średnich miastach znajdują się dworce autobusowe, z których można się dostać bezpośrednio nawet do bardzo odległych miejsc. 

Jeśli pragniemy zwiedzać Hiszpanię bez żadnych ograniczeń, jedynym wyjściem jest wynajem samochodu w wypożyczalni rent-a-car. W odróżnieniu od tego typu ofert w Polsce, tam wychodzi to zdecydowanie taniej. A póki co sieć dróg publicznych w Hiszpanii prezentuje się zdecydowanie lepiej niż w Polsce. Dlatego przemieszczanie się po nich jest znacznie bardziej komfortowe i bezpieczniejsze niż u nas. Korzystając z wynajmu wygodnego samochodu w naszej sprawdzonej wypożyczalni płacimy jej kilkanaście euro za dobę. W tej cenie zawiera się ubezpieczenie auta na wypadek kradzieży lub uszkodzeń, assistance, NNW itp. - czyli to co zapewnia wynajmującemu duży komfort psychiczny. Oczywiście wiele konkurencyjnych wypożyczalni samochodów znajdziemy przy każdym lotnisku w Hiszpanii. W przypadku tego typu rezerwacji nie trzeba się spieszyć. Zrobienie rezerwacji z długim wyprzedzeniem nie oznacza niższej ceny za usługę, wręcz przeciwnie (unikajmy tylko rezerwacji na "ostatnią chwilę"). Bezpiecznie i najtaniej zarezerwujemy auto na 3-2 tygodnie przed przylotem do Hiszpanii. Wyjątkiem może być sezon wakacyjny lub okres świąt (kalendarzowych, lokalnych hiszpańskich fiest o międzynarodowej sławie). Wówczas warto "zaklepać" wynajem z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

Organizacja noclegów na własną rękę

Pobyt w Hiszpanii nie będzie udany jeśli nie będziemy mieli zagwarantowanych noclegów w miejscach, które pozwolą zregenerować siły. W końcu to, na czym nam zależy najbardziej to wypoczynek. Oferty noclegowe w Hiszpanii zawierają całe spektrum obiektów: schroniska, hostele, miejskie apartamenty, domki letniskowe, kempingi, hotele, SPA. Znajdziecie je korzystając z popularnych wyszukiwarek i porównywarek cenowych takich jak Booking, Agoda czy Trivago.

Zakres cenowy jest bardzo szeroki, ale to ile zapłacimy za nocleg automatycznie nie zagwarantuje nam tego, że spełni on nasze oczekiwania. Przy wyborze dokładnie przyjrzyjmy się opisom ofert, w szczególności ocenom dotychczasowych gości (najbardziej wiarygodne są te bazujące na dużej ilości opinii), warunkom (lokalizacja, kwestia parkingu, udogodnienia) i szczegółom rezerwacji (możliwość i okres jej bezpłatnego odwołania).

Hiszpania bez biura podróży - 10 wskazówek

Jeśli zdecydowaliście się po raz pierwszy wyjechać do Hiszpanii by pozwiedzać lub wypocząć na własną rękę mamy dla was kilka wskazówek. Pozwolą wam one odbyć podróż pełną wrażeń bez utraty cennego czasu na skutek błędów najczęściej popełnianych przez mało doświadczonych podróżników.

1. Bagaż - im mniej lub mniejszy tym lepiej! I nie chodzi tylko o to, że każdy dodatkowy ekwipunek to większy koszt przelotów. Chodzi głównie o mobilność, spędzanie większej ilości czasu na jego rozpakowywaniu i ponownym pakowaniu. Wiele rzeczy które mogą, ale nie muszą się na miejscu przydać można przecież kupić w Hiszpanii.

2. Nie planujcie zbyt wiele! Oczywiście, że jadąc do obcego kraju w celach turystycznych chce się zobaczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Jeśli zaplanujecie bardzo wiele atrakcji na miejscu, mało prawdopodobne jest że uda się wam do wszystkich dotrzeć lub zrealizować. Lepiej jest cieszyć się ich mniejszą ilością, ale dłużej i bez pośpiechu. Zawsze przecież możecie tam kiedyś wrócić.

3. Nie traćcie zbyt wiele czasu na samo przemieszczanie się! Jeśli w trakcie wyjazdu do Hiszpanii chcemy dotrzeć do wielu miejsc konieczne jest podróżowanie samochodem. Niestety jest to wyczerpujące nie tylko dla kierowcy. Poza tym czas spędzony za kółkiem warto spożytkować na coś znacznie bardziej przyjemnego. My, podróżując dłużej po Hiszpanii staramy się nie pokonywać dziennie odcinków dłuższych niż 200 km.

4. Zmiana miejsc noclegowych - konieczna w granicach rozsądku! Jeśli podczas podróży po Hiszpanii planujemy zwiedzanie dużego regionu (lub kilku) to zwykle konieczne jest pokonywanie dłuższych odległości. Codzienna zmiana hotelu odbiera możliwość aklimatyzacji, a co za tym idzie również efektywnej regeneracji sił. Może w tracie planowanej przez was podróży istnieje możliwość noclegu w którymś z miejsc przez dłużej niż dobę? Codzienne kwaterowanie oraz pakowanie to także spora niedogodność. Pomyślcie...

5. Nikt nie lubi pocałować klamki! Jeśli macie zamiar odwiedzić jakieś określone atrakcje turystyczne upewnijcie się, że w planowanym dniu będą czynne. Pamiętajcie o tym, że do niektórych z nich (słynnych muzeów i zabytków) może okazać się konieczna wcześniejsza rezerwacja biletu wstępu.

6. Bezpieczeństwo ponad wszystko! Hiszpania to raczej bezpieczny kraj. Jednak pamiętajcie, że będąc tam nie jesteście u siebie. Przede wszystkim uważajcie w zatłoczonych miejscach, w których jest dużo turystów (lotniska, metro, deptaki). Nikt tak jak oni nie przyciąga kieszonkowców. Pilnujcie gotówki, kart płatniczych, dokumentów i sprzętu elektronicznego. Nie parkujcie samochodu w podejrzanych miejscach. Nie wdawajcie się w dyskusję z podejrzanymi osobami chcącymi wam coś pokazać lub sprzedać.

7. Hiszpania to gastronomiczny raj! Regionalizm tego kraju odznacza się różnorodności potraw. Można tam zjeść wyśmienicie i niedrogo. W porze popołudniowej w restauracjach serwowane jest obfite danie lunchowe nazywane "menú del día" (2 dania do wyboru, deser i czasem dodatkowo napój), które w mniej turystycznych miejscach kosztuje poniżej 10 € od osoby. Poza tym w Hiszpanii produkowane są smaczne i bardzo różnorodne wina.

8. Dmuchajcie na zimne - ubezpieczcie się! Wyjeżdżając do Hiszpanii na kilka dni w celach turystycznych warto się ubezpieczyć. Nigdy przecież nie wiemy czy nie zachorujemy lub czy nie będzie trzeba nagle skorzystać z opieki medycznej. Można skorzystać nawet z podstawowego ubezpieczenia w ramach bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) 

9. Noclegi nie koniecznie w samym centrum! Nocleg w samym centrum miast i miasteczek umożliwia szybkie dotarcie do ich większości atrakcji turystycznych. W Hiszpanii może stwarzać on jednak wiele niedogodności. Po pierwsze pojawia się problem z zaparkowaniem auta (strefy wyłączone z ruchu i parkowania, drogie parkingi lub ich brak). Po drugie - możliwy jest hałas dochodzący z ulicy, szczególnie jeśli w pobliżu znajdują się bary. Po trzecie - zdecydowanie wyższe ceny noclegów przy niżzym standardzie. Spróbujcie poszukać noclegów w hotelach położonych kilkanacie minut spacerem od ścisłego centrum. 

10. Bądźcie podróżnikami, nie turystami! Głód poznawczy to naturalna cecha ludzka. Warto jest mieć jednak umiar. Nie ma nic lepszego jak choćby minimalna asymilacja z otaczającą nas kulturą, możliwość poznawania lokalnych społeczności i odkrywania Hiszpanii w drobnych niuansach. Lepiej jest zachować kilka prawdziwie fajnych rzeczy w pamięci niż na setkach fotografii. 

Jeśli planujecie wyjazd do Hiszpanii i potrzebujecie poradzić się ekspertów w organizacji indywidualnych wyjazdów skontaktujcie się z nami!