Jak wynająć samochód w Hiszpanii?

Wynajem samochodu w Hiszpanii lub jakimkolwiek innym kraju otwiera przed wami szereg możliwości, których nie będziecie mieć będąc skazanymi na ograniczony program zorganizowanej impezy turystycznej czy poprzez korzystanie ze środków publicznego transportu. 

Wynajem auta w Hiszpanii krok po kroku Niestety może być również źródłem niepotrzebnego stresu lub narazić na nieprzewidziane w momencie wynajmu auta koszty. Najczęstszym powodem jest nieznajomość zasad funkcjonowania branży rent-a-car, problemy z komunikacją językową i zawiłość regulaminów, które akceptujemy wypożyczając samochód.

Wypożyczalnie samochodów w Hiszpanii

Wielkie międzynarodowe sieci rent-a-car (AVIS, Budget, Europcar, Hertz, Sixt) posiadają po przynajmniej kilkadziesiąt wypożyczalni samochodów. Zlokalizowane są przy większości lotnisk, dworcach kolejowych, w większych miastach i wakacyjnych kurortach. Dysponują dużą i zróżnicowaną pod względem funkcjonalności flotą samochodową: od najmniejszych, typowo miejskich aut (np. Smart), poprzez auta klasy compact, samochody rodzinne, terenowe, SUV, cabrio, minivany, kończąc na limuzynach. Trafiają się tam najświeższe modele (maksymalnie kilkuletnie), pojazdy z niewielkim przebiegiem (wynoszącym często zaledwie kilka tysięcy kilometrów). Koszt wynajmu auta w Hiszpanii jest w tych firmach zwykle znacząco niższy niż w ich placówkach zlokalizowanych w Polsce, lecz nieco wyższy niż u "mnieszej" konkurencji w tym samym kraju.

W Hiszpanii jest więcej niż drugie tyle wypożyczalni średniej wielkości - Firefly, Thrifty, Enterprise, Keddy, Alamo, Centauro, National. Są to międzynarodowe lub hiszpańskie firmy, które nie były w stanie lub nie zdążyły jeszcze ugruntować swojej pozycji na tamtejszym rynku. Dysponują mniej bogatą flotą samochodową (rodzaje, marki) oraz mniejszą liczbą placówek (najczęściej zlokalizowane są w sąsiedztwie lotnisk lub w dużych miastach). Spora część ich pojazdów to auta z większym przebiegiem i modele nieco starsze. Do korzystania z ich usług zachęcić mogą prezentowane przez nie nieco niższe koszty wynajmu.

Zdarzają się także polskie firmy, które z powodzeniem świadczą usługi wynajmu samochodów. Warto zwrócić na nie uwagę z przynajmniej kilku powodów. Może to być kilka nie spotykanych na hiszpańskim rynku udogodnień np. brak konieczności posiadania karty kredytowej, duża przejrzystość zasad wynajmu oraz profesjonalna obsługa w języku polskim. Tego typu frimą jest MALAGA U DRIVE mająca swoją siedzibę na wybrzeżu Costa del Sol w Andaluzji. 

Wynajem auta w Hiszpanii krok po kroku

Rezerwacja wynajmu samochodu przez internet

Rezerwacji samochodu w Hiszpanii najlepiej dokonać za pośrednictwem internetu. Można również wynająć auto będąc bezpośrednio w wypożyczalni, bez dokonywania uprzedniej rezerwacji. Wówczas musimy liczyć się z tym, że cena którą zapłacimy za wynajem będzie mniej atrakcyjna niż w przypadku wcześniejszej rezerwacji on-line.

Zwykle dokonanie rezerwacji z dużym wyprzedzeniem jest bardziej atrakcyjne cenowo, chociaż wcale nie jest to regułą. Na wysokość ceny wynajmu ma też wpływ jego okres. W sezonie wakacyjnym wynajem auta wychodzi zdecydowanie drożej. Zbyt późna rezerwacja może ograniczyć dostęp do niektórych klas lub modeli pojazdów.

Sposób rezerwacji wynajmowanych samochodów w przypadku większości wypożyczalni opiera się na podobnym schemacie:

1) Wybór daty (dzień i godzina) oraz miejsca odbioru wynajmowanego samochodu. Istnieje możliwość zwrotu pojazdu w innej placówce tej samej firmy na terytorium Hiszpanii. Wtedy najprawdopodobniej jednak wzrosną nam koszy wynajmu (o około kilkadziesiąt euro). Odbiór samochodu musi nastąpić w godzinach funkcjonowania biura obsługi w danej placówce (przy lotniskach przeważnie od 7:00 lub 8:00 rano do 23:00 wieczorem).

2) Wybór grupy (klasy) wynajmowanego pojazdu. Na stronie internetowej służącej do rezerwacji zobaczyć, co wliczone jest w podaną cenę wynajmu (ubezpieczenie, podatki), a co nie, poznać charakterystykę lub wyposażenie grupy pojazdów, modele aut w obrębie grupy, jaki jest minimalny wiek kierowcy, wysokość blokowanych na karcie kredytowej środków, limit przejechanych kilometrów w okresie wynajmu itp.  

3) Wybór dodatków z podaniem kosztów w okresie wynajmu samochodu (foteliki, nawigacja GPS, ubezpieczenia).

4) Formularz osobowy wynajmującego samochód.

5) Dane dotyczące karty płatniczej.

6) Informacje dotyczące daty przylotu klienta lub numer rejsu (wynajem w wypożyczalniach zlokalizowanych przy lotniskach).

7) Regulamin i warunki wynajmu, polityka ochrony danych osobowych. Bez zaakceptowania ich nie będzie można dokonać rezerwacji on-line.

8) Potwierdzenie dokonania rezerwacji otrzymujemy drogą elektroniczną na wskazany przez nas adres e-mail.

Odbiór samochodu w wypożyczalniach w Hiszpanii

Zanim wyjedziemy z wypożyczalni wynajętym samochodem czeka nas kilka ważnych czynności:

1) W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do punktu obsługi klienta. Tam będziemy potrzebować następujących rzeczy:

- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)

- prawo jazdy wskazanego kierowcy (kierowców)

- karta płatnicza, na której zostaną zablokowane środki przez firmę wynajmującą auto lub zostanie z góry obciążona ustaloną kwotą wynajmu

2) Na miejscu podpisywana jest umowa wynajmu oraz akceptujemy obciążenie karty płatniczej (lub zablokowanie na niej środków do ustalonej kwoty).

3) Dostajemy kluczyki oraz dokumenty pojazdu.

4) Udajemy się po odbiór pojazdu we wskazane nam miejsce na parkingu.

5) Na miejscu pracownik firmy rent-a-car dokonuje oględzin samochodu. Zaznaczane są ewentualne uszkodzenia zewnętrzne samochodu (wgniecenia i rysy na karoserii auta, uszkodzenia tapicerki itp.). Ważne by równolegle samemu przyjrzeć się dokładnie stanowi auta, ponieważ będziemy musieli podpisać protokół odbioru. Sprawdzany jest także stan licznika (przebieg km)

6) Wyjazd samochodem z parkingu.

Zwrot wynajętego samochodu do wypożyczalni

Samochód należy zwrócić we wskazanej przez nas dacie i godzinie zwrotu (lub wcześniej) i we wskazane miejsce. W innym przypadku możemy zostać obciążeni dodatkowymi opłatami (w przypadku większości firm zajmujących się wynajmem samochodów na terytorium Hiszpanii, tolerowane są opóźnienia w zwrocie aut do 30 minut).

1) Po przyjeździe na parking wypożyczalni następują oględziny samochodu przez pracownika obsługi. Spisywany jest protokół zwrotu, który ma finalnie zostać przez nas podpisany. Sprawdzany jest m.in. stan licznika

2) Udajemy się do biura obsługi gdzie oddajemy kluczyki.

3) W biurze wyliczany jest wstępny koszt wynajmu auta po jego zwrocie, a następnie regulowana jest przez nas płatność za wynajem (gotówka, obciążenie karty). Środki na naszej karcie nadal będą zablokowane (nawet przez około tydzień). W międzyczasie możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami (np. związanymi z przekroczeniem przyznanego nam limitu kilometrów do przejechania, niedoborem paliwa w zbiorniku w opcji "Full to Full", wykrytym uszkodzeniem przez nas pojazdu).

Wynajem samochodu w Hiszpanii. Co warto wiedzieć?

* Proces rezerwacji internetowej jest zwykle jest intuicyjny, chociaż na początku może wydać się mało przejrzysty (by dowiedzieć się o szczegółowych warunkach wynajmu i dodatkowych kosztach należy klikać w linki prowadzące do regulaminów). 

* Klikając w ikonkę prezentującą model samochodu, nie mamy gwarancji na to, że taki sam odbierzemy na miejscu. Niektóre z sieci rent-a-car prezentują na stronach internetowych jakie marki/modele aut w ich ofercie należą do danej grupy. W największych placówkach (np. przy dużych lotniskach) jest najbardziej szeroka oferta w zakresie wyboru grup pojazdów oraz modeli wewnątrz danej grupy.

* W wypożyczalniach samochodów musimy liczyć się z tym, że możemy ponieść sporo dodatkowych kosztów. Mogą być one związane z wiekiem kierowców (poniżej 25 roku życia dodaktowo ok. 20 €/dzień), obsługą mandatów (ok. 40 €/mandat) i reperacji (50 €), wyborem opcji zwrotu auta z niepełnym bakiem (ok. 20 €) lub w przypadku zwrotu auta z niepełnym bakiem paliwa przy wyborze opcji Full to Full (ok. 40 €).

* Wynajem auta z silnikiem na olej napędowy (diesel) to dodatkowy, chociaż stosunkowo niewielki koszt. Zostanie on uwzględniony podczas spisywania umowy wynajmu samochodu w biurze obsługi klienta w Hiszpanii (w wypożyczalni).

* Rezerwacja/wynajem samochodu w prawie wszystkich firmach rent-a-car są możliwe tylko z udostępnieniem numeru karty kredytowej, na której blokowane są środki. Minimalna kwota blokady to 600-1.200 € (w zależności od firmy), maksymalna to ok. 2000 €. Jej wysokość zależy od wyboru konkretnej grupy pojazdów. W przypadku wynajmu samochodów z najwyższych grup (np. limuzyn) może być nawet wymagane posiadanie dwóch różnych kart kredytowych.

* Niektóre firmy dopuszczają możliwość wynajmu z użyciem karty kredytowej, ale bez blokowania na niej środków. Wówczas jednak zwiększy się całkowity koszt wynajmu auta (przeważnie kilkanaście lub więcej euro/dzień).

* W cenie wynajmu przeważnie jest już ubezpieczenie na wypadek kradzieży lub uszkodzenia pojazdu do kwoty zablokowanych na karcie środków. Oznacza to, że jeśli na przykład uszkodzimy w jakiś sposób pojazd, będziemy obciążeni kosztami jego naprawy do kwoty nie wyższej niż blokowane na karcie kredytowej środki. Tak samo będzie w przypadku kradzieży auta lub jego wyposażenia.

* W momencie dokonywania rezerwacji istnieje możliwość zamówienia na czas wynajmu odpłatnego wyposażenia (mobilne Wi-Fi, samochodowa nawigacja GPS, foteliki dla dzieci)

* Dopłaty wymaga dodatkowy kierowca (jeśli deklarujemy, że w trakcie podróży "za kółkiem" będzie więcej niż jedna osoba). Może chodzić o to, że w przypadku gdy podczas kolizji jako prowadzący zostanie zidentyfikowana inna osoba niż zgłoszony wcześniej kierowca, przestanie nas obejmować ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia pojazdu. 

* W większości firm rent-a-car można zakupić rozszerzony pakiet drogowego assistance lub pomoc specjalnej infolinii. 

* Większość wypożyczalni w cenie oferty prezentowanej podczas realizacji zamówienia uwzględnia nielimitowaną ilość przejechanych kilometrów podczas okresu wynajmu. W niektórych przypadkach oferta może tego nie obejmować. Możemy otrzymać dzienny limit np. 200 km - wówczas wypożyczalnia potrąci nam z karty kredytowej odpowiednio wyliczoną kwotę (według stawki za każdy kilometr ponad przyznany łączny limit w ciągu okresu wynajmu).

* W przypadku wynajmu samochodu w Hiszpanii zadeklarowany kierowca musi mieć skończone min. 21 (rzadko 18) lub 25 lat (VAN i pojazdy wyższej klasy) oraz posiadać prawo jazdy od przynajmniej 12 miesięcy.

* Przeważnie wypożyczalnie umożliwiają zablokowanie środków na karcie dopiero w momencie odbioru pojazdu (a nie w momencie dokonania rezerwacji). Stanowi to jednak dodatkowy koszt.

* Koszt wynajmu samochodu może się zwiększyć jeżeli zadeklarujemy, że będziemy podróżować autem po terytorium innego kraju niż Hiszpania.

* Odwołanie rezerwacji on-line na 1 dzień przed datą wynajmu samochodu przeważnie nie wiąże się z żadnymi kosztami (zablokowane na karcie środki zostają odblokowane w pełnej kwocie).

* Niektóre firmy rent-a-car oferują wynajmującym bezpłatny transfer z/do lotniska. Warto jest więc dowiedzieć się (np. w biurach wypożyczalni na halach lotniskowych) skąd i w jakich godzinach kursują samochody dowożące klientów do wypożyczalni.

* Czasami po podpisaniu umowy wynajmu samochodu w biużrze obsługi klienta w Hiszpanii możemy dostać kluczyki do modelu auta, za którym niekoniecznie przepadamy. Warto wówczas poprosić o przydzielenie nam innego modelu samochodu w obrębie tej samej grupy.  

* W przypadku korzystania z wynajmu samochodów w niektórych firmach, istnieje możliwość zwrotu pojazdu w godzinach nocnych (np. o 2:00). Wówczas należy zostawić auto we wskazanym miejscu i wrzucić kluczyki do wskazanej skrzynki.

Pamiętajmy, że zanim podpiszemy jakikolwiek dokument (umowa wynajmu, protokół odbioru/zwrotu auta) trzeba dokładnie zapoznać się z jego treścią!

Pamiętajmy by dokładnie sprawdzić stan i wyposażenie samochodu przed jego odbiorem oraz w momencie jego zdania. Jeśli po wyjeździe z parkingu wykryjemy jakąś usterkę zawróćmy do wypożyczalni i zgłośmy ją lub zarządajmy wymiany pojazdu! 

Podczas wynajmu samochodu w Hiszpanii nie pozostawiajmy go w odludnych lub mało bezpiecznych miejscach!