Park wiejski Anaga na Teneryfie

Wędrówki po szlakach w Parque Rural de Anaga na Teneryfie to doskonała rozrywka dla tych, którzy podzczas wakacji uwielbiają spędzać czas w aktywny sposób. To wyjątkowo malowniczy zakątek wyspy, w którym można obcować z dziką przyrodą oraz delektować się wspaniałymi krajobrazami. 

Nazwą Anaga określa się zarówno mikroregion jak i górski masyw położony na północno-wschodnim krańcu Teneryfy. W 2015 roku wyodrębniono tam rezerwat biosfery oraz tzw. Park Wiejski Anaga (Parque Rural de Anaga). Obszar ten może pochwalić się największą ilością endemicznych gatunków roślin w całej Europie. Wyróżnia się unikatowością krajobrazową, przyrodniczą oraz kulturową.

Przemierzając znajdujące się w Parque Rural de Anaga szlaki piesze można podziwiać wspaniałe krajobrazy. W ich skład wchodzą dziewicze lasy wawrzynowe, niekiedy trudno dostępne zbocza gór, mieniące się bielą zabudowań wioski w otoczeniu egzotycznej roślinności (palmy, draceny) oraz przebijający się zza nich błękit oceanu.

Szlaki w parku wiejskim Anaga na Teneryfie

Park Wiejski Anaga

Na teren parku można dostać się pieszo bezpośrednio z popularnych miejscowości turystycznych Teneryfy (San Andrés, Punta del Hidalgo), a nawet z samej stolicy wyspy - Santa Cruz de Tenerife. Lepiej jednak w pierwszej kolejności podjechać do centrum informacji w Cruz del Carmen - Centro de Visitantes del Parque Rural de Anaga. Z dworca przesiadkowego w La Laguna (Intercambiador) kursują tam "guagua" czyli zielone autobusy publiczne (linia 275).

Obok przystanku autobusowego oraz bezpłatnego parkingu dla samochodów znajduje się budynek informacji turystycznej dla zwiedzających park. Zobaczymy w nim ekspozycję poświęconą przyrodzie w Parque Rural de Anaga, historii oraz działalności ludzkiej na tych terenach. Można także otrzymać bezpłatną mapkę parku oraz poprosić pracownika o zaznaczenie na niej trasy szlaku, który chcielibyśmy zwiedzić.

Anaga - szlak zmysłów Sendero de los Sentidos

Szlaki piesze w Parku Anaga

Trekking w Parque Rural de Anaga odbywa się po głównych, czerwonych szlakach oznaczonych literami GR-TF (Gran Recorrido), wymagających prawie całodniowej wędrówki czerwonych PR-TF (Pequeño Recorrido), ale również po krótszych, także wyznaczonych ścieżkach. Jedną z takich ścieżek jest Sendero de los Sentidos (Szlak zmysłów) znajdująca się tuż obok Centro de Visitantes w Cruz del Carmen. Składa się z trzech odcinków, z których jeden przystosowano dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Stanowi ona trwające około 20 minut zapoznanie się z kanaryjskich lasem wawrzynowym, który stanowi podstawowy ekosystem rezerwatu Anaga. W niektórych miejscach napotkacie tabliczki obrazujące zmysły, które warto w nich wyostrzyć w danym momencie. Nieopodal Sendero de los Sentidos znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych parku - Mirador Cruz del Carmen.

Jednym z najsłynniejszych szlaków w parku Anaga jest Ruta del Bosque Encantado czyli Trasa po Zaczarowanym Lesie (dojazd do El Pijaral ok. 10 km drogą TF-123 z Cruz del Carmen). Znajduje się on w sercu rezerwatu przyrody Reserva Natural Integral de El Pijaral. Obejmuje jedne z najpiękniejszych połaci lasów wawrzynowych na Teneryfie. Magiczną trasę mierzącą niecałe 7 km, o pokonuje się w około 3 godziny. Wstęp na teren rezerwatu jest bezpłatny ale dla ograniczonej liczby osób dziennie, wymaga wcześniejszej rezerwacji (https://centralreservas.tenerife.es/actividad/1). Podobnych wrażeń dostarcza wędrówka trasą Camino de las Vueltas będącego częścią szlaku PR TF 8. Na jego trasie znajduje się malownicza wioska Taganana. Nie wymaga on żadnego pozwolenia na wstęp ani rezerwacji.

Z miejscowości Punta del Hidalgo prowadzi kilka szlaków ciekawych pod względem widokowym. Jeden z nich o długości około 10 km kończy się w Cruz del Carmen. W połowie drogi znajduje się wioska Chinamada. To przykład prymitywnej kanaryjskiej osady, w której domy niczym jaskinie wydrążone zostały w wulkanicznym tufie. Na szlaku tym warto zatrzymać się w punkcie widokowym Mirador de Aguaide oraz przy monolitycznej skale Roque de los Pinos, w pobliżu której oprócz sosny kanaryjskiej rośnie kilka gatunków roślin endemicznych dla Parku Anaga.