Szlaki piesze w parku Anaga na Teneryfie

Szlak Camino de las Vueltas - Anaga, Teneryfa

Trasa z Casa Forestal do Taganana

Jednym ze szlaków w Parque Rural de Anaga jest PR TF 8 (Afur – Taganana – Afur), którego najbardziej atrakcyjna część nosi nazwę Las Vueltas. Ta wytyczona w zamierzchłych czasach ścieżka jeszcze do niedawna stanowiła jedyną drogę komunikacyjną do pozostałej części Teneryfy z wioski Tanagana, w której od XVI wieku uprawiano trzcinę cukrową.

Z Cruz del Carmen do Camino de las Vueltas dojeżdża się drogą TF-12. Należy się zatrzymać przy wjeździe do Casas de las Cumbres wd miejscu, w którym znajduje się przystanek autobusowy oraz budynek Casa Forestal z czewono-białą elewacją. Jest tam niewielki parking na kilka samochodów oraz dwa dodatkowe miejsca do zaparkowania bezpośrednio przy ulicy.

Teneryfa - plan wycieczki w parku Anaga

Po lewej stronie Casa Forestal znajduje się wejście do lasu oraz słupek z oznaczeniami szlaków. Wybieramy Camino de las Vueltas / Taganana i po chwili mijamy niewielką jaskinię. Pierwsza część szlaku prowadzi w dół zalesionym zboczem. Jest ono zdecydowanie strome, ale dzięki niezliczonym zakrętom, które opadają wzdłuż stoku zygzakiem (stąd hiszpańska nazwa "vueltas" czyli nawroty), kąt nachylenia tego odcinka jest niewielki. Całość trasy mogą pokonać dzieci powyżej 6-go roku życia.

Teneryfa - las wawrzynowy w parku Anaga

W lesie co rusz napotykamy stare wawrzyny, wielkie paprocie, mchy oraz leśne kwiaty. Wędrówce między kolejnymi zakolami szlaku towarzyszy śpiew kanaryjskich ptaków. Miejsce to urzeka egzotycznością oraz aurą tajemniczości. Po drodze warto spocząć na chwilę przy którymś z mijanych głazów i wsłuchać się w niepowtarzalną melodię wawrzynowej puszczy.

Park Anaga - winnice na szlaku Camino de las Vueltas

Po około 40 minutach las się kończy wypłaszczeniem, z którego rozciąga się piękny widok na ukrytą między skalistymi grzbietami wioskę Taganana oraz ocean. Shodząc do niej mijamy małe winnice ogrodzone kamiennymi murkami na których wylegują się w słońcu duże, czarne gekony oraz kolorowe jaszczurki. Po niespełna 30-minutowym spacerze dochodzimy do dzielnicy wioski Taganana - Barrio de Portugal.  Znajdziecie tam urokliwy labirynt tradycyjnych kanaryjskich domów, których białe fasady mienią się w promieniach słonecznych. W ogródkach i na dziedzińcach haciend rosną palmy oraz draceny.

Teneryfa - wioska Taganana w parku Anaga

W pobliżu kościelnego placu znajduje się kawiarnia Bar de las Nieves. To doskonałe miejsce na dłuższy odpoczynek przy posiłku. Oprócz kawy, napojów chłodzących i przekąsek można tam zjeść lunch z ryb lub owoców morza. Sam kościół o nazwie Iglesia de Nuestra Señora de las Nieves wznoszono i wielokrotnie rozbudowywano w latach 1512-1728. 

Taganana i park wiejski Anaga na Teneryfie

Powrót tą samą drogą na parking przy którym pozostawiliśmy samochód zajmuje niecałe 2 h. Tak więc cała trasa Casa Forestal - Taganana - Casa Forestal to około 3,5 godziny marszu (nie wliczając przystanków). Można jednak wrócić do parkingu dłuższą o około 0,5 h drogą. Wówczas należy kierować się z wioski drogowskazami w stronę La Cumbrecilla/Afur, a następnie Casa Forestal/Las Vueltas. Odcinek ten nie jest tak dziki i zalesiony jak Camino de las Vueltas. Ze wzniesienia La Cumbrecilla (607 m) można się delektować się wspaniałymi krajobrazami Taganana na tle błękitu nieba oraz oceanu.