Zwiedzanie wyspy La Gomera

Będąc na La Gomera, drugiej najmniejszej z Wysp Kanaryjskich, można się poczuć niczym w bajkowej scenerii opowieści o rozbitkach na bezludnej wyspie. 90 kilometrów tamtejszego wybrzeża otaczają głównie klify, a w głębi górzystego lądu króluje zieleń: gąszcz palm, lasów wawrzynolistnych i przeszło 2 tysiące gatunków egzotycznych roślin. 

Wyspy Kanaryjskie La Gomera nazywana jest przez Hiszpanów 'Isla Colombina'. Ma to związek z tym, że wyspa ta była ostatnim przystankiem Krzysztofa Kolumba na suchym lądzie przed dotarciem do Ameryki. Sławny Genueńczyk przed najważniejszym odcinkiem wyprawy mógł tam uzupełnić zapasy słodkiej wody i jedzenia. 

Na Wyspę La Gomera łatwo jest się dostać z sąsiedniej Teneryfy. Do San Sebastián de la Gomera z Los Cristianos kursują promy (1-godzinny rejs, cena około 60 € w obydwie strony). Na prom można wjechać samochodem wypożyczonym na Teneryfie (dodatkowo ok. 50 €) lub wynająć auto na miejscu (lotnisko, port lub Valle del Rey). Za około 60 € w dwie strony można również dostać się na La Gomera samolotem z portu lotniczego Tenerife Norte. Podobnie jest w przypadku połączeń z wyspy Gran Canaria (port w Agaete z przesiadką w Los Cristianos <1,5 h> lub lotnisko w Las Palmas de Gran Canaria). Alternatywą są całodniowe (ok. 11 h) zorganizowane wycieczki z przewodnikiem startujące bezpośrednio z Teneryfy. Optymalną formą zwiedzania La Gomera jest jednak nieco dłuższy pobyt z noclegiem w jednym z tamtejszych hoteli lub apartamentów. 

Podróżując po La Gomera samochodem trzeba się nastawić na pokonywanie wielu serpentyn oraz stromych wzniesień. Rekompensują to wspaniałe widoki

Interior wyspy mający charakter płaskowyżu przecinają głębokie wąwozy. W krajobraz zachodniej części La Gomera wpisują się tarasowe zbocza żyznej doliny Valle del Rey. Miejscowi rolnicy uprawiają tam głównie owoce: awokado, mango, kiwi, papaję oraz winogrona służące do produkcji smacznych win. Głęboki wąwóz można podziwiać z kilku przydrożnych punktów widokowych oraz restauracji El Mirador.

La Gomera - las w parku narodowym Garajonay Esencję piękna La Gomera znajdziecie w samym środku wyspy, gdzie w roku 1981 utworzono park narodowy Parque Nacional de Garajonay. Wznosi się tam jej najwyższy szczyt - Alto de Garajonay. Cały obszar parku jest także objęty rezerwatem biosfery UNESCO i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedza się go spacerując kilometrami wytyczonych szlaków w obrębie tysiącletniego, makronezyjskiego lasu wawrzynolistnego. Jego najstarsza część oznaczona jest jako Bosque del Cedro. Można to robić z wynajętym przewodnikiem (pracownikiem parku) lub bez problemu na własną rękę. Niektóre z dobrze oznaczonych ścieżek prowadzą do wspaniałych punktów widokowych. Wśród nich jest popularny Mirador de Los Roques (z widokiem na 5 sterczących skał nazywanych strażnikami), spektakularny Mirador Morro de Agando, magiczny Mirador el Bailadero oraz najwyższe wzniesienie Alto de Garajonay, z którego dostrzec można sąsiednie wyspy, w tym wznoszący się ponad chmurami szczyt wulkanu Teide na Teneryfie.

Jedne z największych atrakcji turystycznych znajdują się w północnej części wyspy w okolicach miasteczka Vallehermoso z ogromną skałą Roque de Cano powstałą z zastygłej lawy. Pobliski klifowy brzeg, co sugeruje jego hiszpańska nazwa Los Órganos, przypomina gigantyczne piszczałki organów. To spektakularny pomnik przyrody, grupa poszarpanych bazaltowych skał, które można podziwiać jedynie podczas rejsu statkiem wzdłuż wybrzeża. W północnej części wyspy znajduje się także wioska Agulo, która ze względu na swoją malowniczość (kolorowe fasady domów kontrastują z błękitem oceanu) nazywana jest "cukierkiem La Gomera" (hiszp. bombón de La Gomera). Niedaleko Vallehermoso znajduje się malownicza, zielona dolina Valle de Hermigua. Podrużując samochodem warto jest się zatrzymać tam przy kilku punktach widokowych.

Na południu niedaleko lotniska leży największy, chociaż i tak bardzo kameralny kurort na wyspie - miejscowość Playa de Santiago. Znajduje się tam port rybacki, pole golfowe, hotele, kilka restauracji oraz dosyć spora, kamienista plaża.

Stolica wyspy, San Sebastián de la Gomera, liczy niespełna 9 tys. mieszkańców. Jest to skupisko białych domów wznoszących się ponad portem oraz niewielką plażą. W jego obrębie oraz okolicach znajduje się kilka zabytkowych budowli. Najważniejsza z nich to malutki lecz ciekawy kościół Iglesia de la Asunción, w którym podobno udzielono błogosławieństwa Krzysztofowi Kolumbowi przed ostatnim etapem wyprawy do Nowego Świata. W ładnym parku w San Sebastián stoi samotna, gotycka wieża Torre del Conde zbudowana w latach 1447-1450. Wewnątrz można zobaczyć ekspozycję starych map wyspy La Gomera.

Widok z Mirador de Los Roques (La Gomera, Wyspy Kanaryjskie)

Mapa La Gomera (Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie)
La Gomera to jedna z zachodnich wysp leżących w należącym do Hiszpanii archipelagu Wysp Kanaryjskich. W linii prostej z jednego jej krańca na drugi odległość wynosi średnio mniej niż 30 km, a całkowita długość wybrzeża to niewiele ponad 90 km. Zamieszkuje ją na stałe ludność licząca niespełna 21 tys. Od La Gomera mniejszą powierzchnię na Kanarach zajmuje jedynie El Hierro. Pamiątką po żyjących tutaj przed wiekami aborygenach (guanczów) jest język gwizdów nazywany el silbo.