Co prawda na sąsiadujących z Fuerteventura wyspach także znajdziemy plaże z białym lub złocistym piaskiem, jednak tylko w jej przypadku można powiedzieć, że są one w pełni dziewicze. Piach ten został przytransportowany w sposób naturalny czyli poprzez silnie wiejący od strony afrykańskiej Sahary wiatr (wyspa leży 100 km od wybrzeży Maroka). Do najbardziej atrakcyjnych miejsc dla miłośników plażowania na Fuerteventura należą: Playa de Cofete, Corralejo, Sotavento, Morro Jable i El Cotillo. Zdarzają się oczywiście plaże z czarnym, wulkanicznym podłożem.
Na Fuerteventura jest również kilka ciekawych, wartych zwiedzenia miejsc (chociażby ładne rybackie wioski: El Cotillo, Ajuy i Las Playitas). Mimo to czas należy podporządkować wypoczynkowi nad oceanem, plażując bądź uprawiając sporty wodne, których mekką jest wyspa. Popularne są jednodniowe wycieczki polegające na zwiedzaniu sąsiednich wysp archipelagu.
Aby poznać charakteryzujący Fuerteventura na tle innych wysp krajobraz warto zwiedzić teren rezerwatu Parque Natural Corralejo niedaleko miejscowości La Oliva w północnej części wyspy. Jest to wielki ciąg piaszczystych wydm przypominających krajobrazem Saharę, największych na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Spacer po nich warto zakończyć plażowaniem nad turkusową wodą oceanu. Z pobliskiego portu można przeprawić się promem na sąsiednią wyspę Lanzarote.
Atrakcją turystyczną na Fuerteventura są młyny i wiatraki wkomponowane w krajobraz wyspy. Jej "wietrzna" natura sprawiła że już w XVIII wieku stała się spichlerzem całego archipelagu. Wiele ciekawych rzeczy z tym związanych można poznać zwiedzając muzeum wiatraków w Tiscamanita (El Centro de Interpretación de los Molinos de Tiscamanita). Innym ciekawym obiektem tego typu jest Museo de la Sal w miejscowości Las Salinas del Carmen gdzie dowiemy się jak od XVIII wieku pozyskiwano na wyspie sól morską oraz zobaczymy jak wygląda metoda stosowana w dzisiejszych czasach.
Stolicą wyspy aż do 1834 roku była leżąca w głębi lądu, w małej dolinie otoczonej wulkanicznymi górami miejscowość Betancuria. To urokliwe miasteczko założył w XV wieku zdobywca wyspy, Jean de Betencourt (od jego nazwiska wzięło swoją nazwę). Do ciekawszych obiektów tej liczącej w obecnych czasach zaledwie 800 obywateli miejscowości należą kościół Iglesia de Santa María (z fragmentami pochodzącej z XV wieku świątyni, złoconymi ołtarzami, relikwiami) oraz muzeum archeologiczne.
Niedaleko Betancuria, na jednym z punktów widokowych, Mirador Guise y Ayose, znajdują się mierzące prawie 4 metry wykonane z brązu rzeźby przedstawiające wizerunki dwóch królów rządzących w XV wieku rdzennymi mieszkańcami wyspy, Guanczami.