Uprawa szczepu merseguera w Hiszpanii
To biała odmiana winorośli, z której gron dopuszczalna jest produkcja win w apelacjach: D.O. Valencia (ok. 70% wszystkich upraw merseguera w Hiszpanii), D.O. Alicante, D.O. Utiel-Requena, D.O. Tarragona (znana jest tam pod nazwą Escanyavella), D.O. Yecla. Uprawia się ją w winogradach leżących w pobliżu całego wybrzeża Morza Śródziemnego w Hiszpanii.
Winorośl merseguera preferuje gorący klimat z małą ilością opadów. Jest bardzo odporna na suszę. Dobrze rośnie na suchych i ubogich w minerały glebach. Jest mało odporna na mączniaka prawdziwego oraz szarą pleśń.
Charakterystyka odmiany winorośli merseguera
Merseguera to bardzo plenna odmiana winorośli. Pączkuje bardzo wcześnie więc jest wrażliwa na wiosenne przymrozki (nie nadaje się do uprawy na wysokich stanowiskach na płaskowyżu). Kwitnie i dojrzewa późno. Jej grona są średniej wielkości, mało zwarte. Owoce także średnich rozmiarów, kuliste, skórka cienka i wrażliwa koloru żółto-zielonego. Miąższ o mało intensywnej barwie, bardzo słodki, smak mało wyrazisty.
Charakterystyka win ze szczepu merseguera
Moszcz powstający w wyniku tłoczenia winogron odmiany merseguera tak jak same owoce posiada bardzo małą kwasowość, zawartość alkoholu niska (11-12%). Nadaje się do wytwarzania win młodych i lekkich, praktycznie nie nadających się do starzenia w drewnianych beczkach. Mają one blado żółty, bardzo jasny kolor. Charakteryzuje je dobra równowaga pomiędzy kwasowością, niską zawartością alkoholu i owocem. Są świeże, eleganckie, o złożonych aromatach (najczęściej nuty gorzkich migdałów oraz ziołowe). Mają niewiele ciała, są wyjątkowo delikatne w smaku. W posmaku odczuwalne są nuty migdałowe. Niska kwasowość merseguera jest nadrabiana w kupażach z winami innych odmian, szczególnie z macabeo (viura).
W najgorętszych strefach regionów, w których zbiera się winogrona szczepu merseguera (głównie w D.O. Valencia i D.O. Alicante), owoce służą do wytwarzania win półsłodkich, słodkich oraz maderyzowanych win typu "rancio" oraz likierowych.