Wino Bullas

Region Bullas posiada bogatą historię winiarską. Wino na tych terenach wyrabiano już za panowania starożytnych Rzymian. Tradycje winiarskie pielęgnowano nieprzerwanie przez kolejne dwa tysiąclecia.

Pod koniec lat 80-tych XX wieku bez wahania zainwestowano w nowe technologie pozwalające produkować wysokiej jakości wina. Winnice znajdują się w okolicach stolicy apelacji, miejscowości Bullas oraz w sąsiedztwie aglomeracji Mula, Ricote, Cehegín, Lorca, Caravaca, Moratalla i Calasparra. Stanowiska zajmują tereny niedaleko Morza Śródziemnego, na wysokości 400 do 810 m n.p.m., otoczone krajobrazem wysokich wzniesień przygranicznej Andaluzji. Klimat, pomimo upalnego lata jest zdecydowanie łagodniejszy niż w innych częściach Murcji.

Brunatne, wapienne gleby są tak twarde, że przed zasadzeniem winorośli wymagają mechanicznego drążenia ziemi. Posiadają natomiast dobre właściwości drenażowe i odpowiednią głębokość. Do tego zawierają małą ilość materii organicznej, są bogate w potas, stanowią więc idealne podłoże do uprawy winorośli. Jak przystało na apelację z Murcji "ulubionym" szczepem miejscowych producentów jest monastrell (około 85% upraw w winogradach).

W regionie Bullas wytwarzane są następujące rodzaje win:

Czerwone - Podstawą jest w nich fermentacja gron odmiany monastrell. Czasem, w kupażach stosuje się wina cabernet sauvignon, syrah lub tempranillo. Najczęściej mają intensywną barwę wpadającą w odcień rubinowy, rzadziej granatowy. Charakteryzują je mocno owocowe aromaty i smak. Wina młode posiadają nuty dojrzałych owoców. Starsze dojrzewają w dębowych beczkach, a w ich bukietach dominują głównie przyprawy takie jak kakao. W ustach zwykle są aksamitne i prezentują umiarkowaną taniczność.
Różowe - Stanowią prawie 75% produkcji wszystkich win tej apelacji. Charakteryzuje je intensywny, owocowy smak (w bukiecie dominują truskawki, maliny), orzeźwiająca świeżość, równowaga i niewielka kwasowość.
Białe - Produkowane prawie wyłącznie z winogron szczepu macabeo. Kolor jest zwykle blado żółty, czysty, z zielonymi refleksami. Są zwykle bardzo rześkie, mocno owocowe (nuty dojrzałych jabłek).

Najważniejsi producenci win z D.O. Bullas: Bodega Lavia, Bodegas Madroñal, Tercia de Ulea

Polecane wina z D.O. Bullas: Lavia (Bodega Lavia)

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia): D.O. Bullas (1994)
DO Bullas - wina hiszpańskie z regionu / apelacji D.O. Bullas
Powierzchnia winnic: 2.000 ha (2013 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk): 400-900 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb: wapienne
Odmiany winorośli czerwone: monastrell, tempranillo, cabernet sauvignon, merlot, syrah, garnacha
Odmiany winorośli białe: airen, macabeo
Przeważający klimat: śródziemnomorski
Roczna ilość opadów: 450 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Murcia (Murcja)