Szybki renesans win z Alicante wydaje się na chwilę obecną mało prawdopodobny. Pomimo że próbuje się wskrzesić prestiż słodkiego wina Fondillón produkowanego w okolicach miejscowości Monóvar, producenci działający w obrębie apelacji są świadomi, że w dzisiejszych czasach w łaskach winomanów nie jest już muskat aleksandyjski. Tworzą więc nową historię opierając wytwarzanie win na fermentacji winogron odmian hiszpańskich (monastrell, tempranillo) oraz międzynarodowych (cabernet sauvignon, merlot, pinot noir, syrah, petit verdot, chardonnay, sauvignon blanc).
D.O. Alicante składa się z dwóch podregionów, w których uprawiana jest winorośl do produkcji win. Pierwszy, znajdujący się na samym wybrzeżu Morza Śródziemnego to La Marina, którego winogrady znajdują się na nisko położonych stanowiskach. Jest on wierna tradycji wyrobu win słodkich. Grona, na bazie których wytwarza się muskat to oczywiście wizytówka apelacji. Ich zbiory zaczynają się zwykle już w połowie sierpnia, doskonale nadają się również do produkcji rodzynek. Klimat w La Marina jest typowo śródziemnomorski, charakteryzuje się letnimi upałami łagodzonymi nieco przez bliskość morza. Roczne nasłonecznienie (pełne) wynosi około 2.500 godzin, a ilość opadów to w przybliżeniu 500 mm. Druga podstrefa nosi nazwę Vinalopó i leży w głębi lądu po obydwu brzegach rzeki o tej samej nazwie (z wyjątkiem terenów położonych wokół nadmorskiej stolicy prowincji - Alicante). Wyczuwa się tam wpływ klimatu kontynentalnego, roczna ilość opadów jest zdecydowanie mniejsza i wynosi około 300 mm. Winnice są położone znacznie wyżej, na wysokości ponad 400 m n.p.m., pnąc się w kierunku zachodnim w stronę Mesety Centralnej. Podłoża podobnie jak w podstrefie La Marina mają wapienną strukturę, jednak gleby są tam praktycznie pozbawione materii organicznej.
Wśród odmian winorośli uprawianych w regionie Alicante dominuje tolerująca upały monastrell (75%). Trudne warunki klimatyczne nieźle znoszą również garnacha, merseguera i oczywiście moscatel de Alejandría. Jednak idąc z duchem czasu stopniowo zaczęto wprowadzać uprawy innych hiszpańskich i francuskich szczepów, wspomaganych koniecznym w tym wypadku sztucznym nawadnianiem krzewów w okresie letnim. Starania enologów powoli zaczynają przynosić zadowalające efekty (niezłe odmianowe cabernet sauvignon oraz kupaże z przewagą monastrell).
Jednak na solidne, wytrawne wina czerwone trzeba będzie jeszcze nieco poczekać. Póki co zadowoleni są miłośnicy win słodkich, a w szczególności pasjonaci próbujący odkryć klasę wracającego do łask Fondillonu. Wino to produkuje się na bazie fermentacji przejrzałych gron odmiany monastrell. Dojrzewa ono przez co najmniej 10 lat w dębowych beczkach w jedynie 11 wybranych winiarniach osiągając naturalny poziom alkoholu 16%. Dobrą opinią cieszy się także produkowany tutaj bursztynowej barwy muszkat idealnie łączący się ze słodkościami na bazie czekolady.
Najważniejsi producenci win z D.O. Alicante: Bodegas Volver, Bodegas Sierra Salinas, Celler La Muntanya, Compañía de Vinos de Telmo Rodríguez, Bodegas Bernabé Navarro, Viñedos Culturales
Polecane wina z D.O. Alicante: Tarima Hill (Bodegas Volver), Beryna (Bodegas Bernabé Navarro), Salvador Poveda Fondillón Gran Reserva (Bodegas Salvador Poveda), Curro (Bodegas Bernabé Navarro)