Wino Carinena

Największą tradycją winiarską wśród aragońskich apelacji win może poszczycić się D.O. Cariñena. Już w III w. przed naszą erą Rzymianie uwielbiali pić tamtejsze wina z dodatkiem miodu.

Cieszące się wielką sławą przez całą nowożytność wina z regionu Cariñena stawały się bardzo często obiektem "podróbek" (pod ich nazwę podszywało się wiele produktów o kiepskiej jakości z innych miejsc). Dlatego też aby chronić dobre imię win z tego regionu, w wieku XVII określono pierwsze wymogi, które musiały spełniać trunki chcące nosić tę nazwę (tzw. Estatuto del Vino). D.O. Cariñena to jedna z najstarszych oficjalnych apelacji win w Hiszpanii, która otrzymała ten status w 1932 roku.

Winnice tej apelacji oraz jej bodegi położone są w centrum Aragonii, na południu prowincji Zaragoza. Znajdują się w większości pomiędzy korytami rzek Huerva i Jalón w bezpośrednim sąsiedztwie 14 aglomeracji: Aguarón, Aladrén, Alfamén, Almonacid de la Sierra, Alpartir, Cariñena, Cosuenda, Encinacorba, Longares, Mezalocha, Muel, Paniza, Tosos y Villanueva de Huerva. Charakterystyczną właściwością tamtejszych gleb pod uprawę winorośli jest duża zawartość węglanu wapnia oraz gliny. Klimat charakteryzuje się dużą amplitudą temperatur zarówno między zimą a latem, jak i pomiędzy dniem a nocą. Na dodatek wieje tutaj często silny, zimny i suchy wiatr (nazywany w Hiszpanii "Cierzo"). Pomimo tych mankamentów klimatycznych otrzymuje się tutaj wspaniałe owoce do wyrobu najlepszych win.

Pod wpływem dojrzewania w dębowych beczkach o maksymalnej objętości 330 litrów otrzymuje się w regionie Cariñena poprawne wina (są dosyć tanie, jednak nie wyróżniają się szczególną jakością) oznaczane według hiszpańskiego systemu nazewnictwa: crianza, reserva i gran reserva. Dopuszcza się również ich starzenie w większych dębowych baryłkach o pojemności 600 litrów. Do określania nazw tego typu win używa się nazw añejo, roble oraz noble.

Najważniejsi producenci win z D.O. Cariñena: Covinca, Bodegas Añadas, Bodegas Victoria

Polecane wina z D.O. Cariñena: Heredad X (Bodegas Carlos Valero), Longus (Bodegas Victoria)

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia): D.O. Cariñena (1932)
Wina hiszpańskie z apelacji D.O. Cariñena
Powierzchnia winnic: 15.000 ha (2013 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk): 400-800 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb: wapienno-gliniaste
Odmiany winorośli czerwone: cabernet sauvignon, garnacha, Juan Ibáñez, cariñena (mazuela), merlot, monastrell, syrah, tempranillo i vidadillo
Odmiany winorośli białe: chardonnay, garnacha blanca, macabeo, moscatel de Alejandría i parellada
Przeważający klimat: kontynentalny
Roczna ilość opadów: 500 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Aragonia, Prowincja Zaragoza (Saragossa)