Cieszące się wielką sławą przez całą nowożytność wina z regionu Cariñena stawały się bardzo często obiektem "podróbek" (pod ich nazwę podszywało się wiele produktów o kiepskiej jakości z innych miejsc). Dlatego też aby chronić dobre imię win z tego regionu, w wieku XVII określono pierwsze wymogi, które musiały spełniać trunki chcące nosić tę nazwę (tzw. Estatuto del Vino). D.O. Cariñena to jedna z najstarszych oficjalnych apelacji win w Hiszpanii, która otrzymała ten status w 1932 roku.
Winnice tej apelacji oraz jej bodegi położone są w centrum Aragonii, na południu prowincji Zaragoza. Znajdują się w większości pomiędzy korytami rzek Huerva i Jalón w bezpośrednim sąsiedztwie 14 aglomeracji: Aguarón, Aladrén, Alfamén, Almonacid de la Sierra, Alpartir, Cariñena, Cosuenda, Encinacorba, Longares, Mezalocha, Muel, Paniza, Tosos y Villanueva de Huerva. Charakterystyczną właściwością tamtejszych gleb pod uprawę winorośli jest duża zawartość węglanu wapnia oraz gliny. Klimat charakteryzuje się dużą amplitudą temperatur zarówno między zimą a latem, jak i pomiędzy dniem a nocą. Na dodatek wieje tutaj często silny, zimny i suchy wiatr (nazywany w Hiszpanii "Cierzo"). Pomimo tych mankamentów klimatycznych otrzymuje się tutaj wspaniałe owoce do wyrobu najlepszych win.
Pod wpływem dojrzewania w dębowych beczkach o maksymalnej objętości 330 litrów otrzymuje się w regionie Cariñena poprawne wina (są dosyć tanie, jednak nie wyróżniają się szczególną jakością) oznaczane według hiszpańskiego systemu nazewnictwa: crianza, reserva i gran reserva. Dopuszcza się również ich starzenie w większych dębowych baryłkach o pojemności 600 litrów. Do określania nazw tego typu win używa się nazw añejo, roble oraz noble.
Najważniejsi producenci win z D.O. Cariñena: Covinca, Bodegas Añadas, Bodegas Victoria
Polecane wina z D.O. Cariñena: Heredad X (Bodegas Carlos Valero), Longus (Bodegas Victoria)