Wieża Herkulesa - najstarsza latarnia morska na świecie

     Wieża Herkulesa (Torre de Hércules) jest najstarszą wśród latarni morskich na świecie, które wciąż spełniają swoją docelową funkcję. Znajduje się na atlantyckim wybrzeżu hiszpańskiej Galicji, w mieście La Coruña. Jej budowę rozpoczęli w I wieku n.e. Rzymianie. To jedyny zachowany po dziś dzień budynek latarni morskiej z czasów Imperium Rzymskiego. Jednak obecna elewacja Wieży Herkulesa mocno odbiega wyglądem od tej z czasów starożytnych. Zabytek ten został wpisany w 2009 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Wieża Herkulesa w La Coruna (Hiszpania)
Legenda o Wieży Herkulesa.

Istnieje wiele legend związanych z wybudowaniem Torre de Hércules. Najważniejsza z nich nawiązuje do greckiego mitu o dwunastu pracach Herkulesa. Dziesiątym zadaniem herosa było uprowadzenie trzody Geriona, króla Tartessos, giganta o trzech głowach, trzech torsach i sześciu rękach. Herkules zabił go przy pomocy zatrutych strzał. Następnie zakopał jego czaszkę i kości w kopcu na wzgórzu, a na jego szczycie umieścił wielką pochodnię. Obok miejsca pochówku potwora założył miasto. Pierwszym człowiekiem, który do niego zawitał była kobieta o imieniu Crunna. Do legendy tej nawiązują zarówno herb (trupia czaszka w koronie spoczywająca pod latarnią) jak i nazwa miasta La Coruña.

Historia budowy Wieży Herkulesa.

La Coruña leży w miejscu, w którym w I wieku p.n.e. powstał ważny rzymski port - Brigantium. Był to nie tylko ważny ośrodek handlu, lecz także strategiczny punkt, z którego Imperium planowało ekspansję na zamorskie terytorium Brytanii. Rzymianie wybudowali w pobliżu latarnię morską Torre de Hércules prawdopodobnie na przełomie rządów dwóch cesarzy Imperium: Nerona i Wespazjana (lata 40-80 I wieku n.e.). Miała ona formę wieży na planie koła, z zewnątrz jej fasadę oplatały prowadzące na szczyt budowli schody.

Na fundamentach starej konstrukcji archeolodzy znaleźli łacińską inskrypcję (MARTI AVG.SACR C.SEVIVS LVPVS ARCHTECTVS ÆMINIENSIS LVSITANVS.EX.VO), dzięki której można było zidentyfikować jej architekta pochodzącego z Luzytanii. W średniowieczu latarnia morska zaczęła tracić na swoim pierwotnym znaczeniu. Przebudowano ją wówczas na fortyfikację. W XVII wieku rozpoczął się proces jej renowacji. Zakończono go w 1791 roku, architekt Eustaquio Giannini nadał jej neoklasycystyczną architekturę. Aktualnie Wieża Herkulesa to ujmująca swoimi rozmiarami budowla zbudowana na planie kwadratu. Ma 57 metrów wysokości i jest trzecią najwyższą latarnią morską w Hiszpanii. Od 1927 roku zamontowano na jej szczycie oświetlenie, które widoczne jest z morza nawet z odległości 40 km.

Torre de Hércules. Zwiedzanie.

Wieża Herkulesa jest jednym z emblematycznych zabytków Hiszpanii. Zwiedzanie tej atrakcji turystycznej jest możliwe 7 dni w tygodniu i polega na wizycie wewnątrz budynku (3 €, 1,50 € - zniżka dla dzieci i młodzieży do lat 14 oraz osób pow. 65 roku życia, w poniedziałki wstęp bezpłatny dla wszystkich). Można dojechać tam transportem publicznym: autobusami linii 3, 3A, 5 oraz tramwajem turystycznym.

Ze szczytu Wieży Herkulesa (trzeba się tam wspiąć po 242 schodach) można zobaczyć wspaniały krajobraz wybrzeża oraz miasta. U stóp budowli, nad samym Atlantykiem znajduje się wielka róża wiatrów. Dodatkowo na powierzchni 47 ha na otwartej przestrzeni rozmieszczone są rzeźby wchodzące w skład rzeźbiarskiego parku (Parque Escultórico).


Wieża Herkulesa - Hiszpania.jpg